Nowym metropolitą krakowskim został abp Jędraszewski. Przeciwnik gender

Polska
Nowym metropolitą krakowskim został abp Jędraszewski. Przeciwnik gender
PAP/Grzegorz Michałowski

Dotychczasowy metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski został mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą krakowskim - poinformowało w czwartek biuro prasowe episkopatu. Zastąpi na tym stanowisku kard. Stanisława Dziwisza, który - zgodnie z prawem kanonicznym - po ukończeniu 75 lat przechodzi na emeryturę.

Nowy metropolita krakowski jest zastępcą przewodniczącego KEP, członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, pracuje w  Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży. Pełni też funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.


Abp Jędraszewski przewodniczy też Komisji CCEE ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów, delegatem CCEE ds. Duszpasterstwa Akademickiego, członek Rady Programowej KAI.


W dykasteriach watykańskich jest członkiem Kongregacji Edukacji Katolickiej (Instytucji Naukowych).


Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1973 roku, a święcenie biskupie w czerwcu 1997 roku. W lipcu 2012 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim.

 

Uchodzi za jednego z najbardziej wyrazistych hierarchów

 

W Łodzi głośno było o jego decyzji kończącej Ekumeniczną Drogę Krzyżową, która od 2000 r. przechodziła ulicami miasta w Wielki Piątek i w której uczestniczyli wierni i duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Abp Jędraszewski uznał, że należy przywrócić jej katolicki charakter.


Abp Jędraszewski jest przeciwnikiem gender. Publicznie mówił, że według niego jest to ideologia skierowana przeciw rodzinie, dzieciom, w której człowiek kwestionuje swoją naturę. W Łodzi uznawany jest za jednego z najbardziej wyrazistych polskich hierarchów.


Szybko zareagował na informację dotyczącą oskarżenia proboszcza jednej z łódzkich parafii o kontakty seksualne z osobą niepełnoletnią, zawiesił go w obowiązkach, zwolnił go z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Dziwisz: to ważny moment dla Kościoła w Polsce

 

- Mianowanie abpa Marka Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego to ważny moment dla Archidiecezji Krakowskiej i Kościoła w Polsce - powiedział odchodzący na emeryturę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.


Kardynał przypomniał, że zgodnie kodeksem prawa kanonicznego biskup diecezjalny, który ukończył 75 lat składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego stanowiska.


- Taką rezygnację złożyłem na wiosną 2014 roku. Wobec rozpoczętych wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z woli Ojca Świętego podjąłem się dalszej posługi - powiedział kard. Dziwisz. Jak podkreślił ŚDM było wielkim wydarzeniem w historii Kościoła oraz Polski.


- Przyszedł czas na zmianę. Witamy w naszej archidiecezji nowego arcypasterza. Modlimy się o boże błogosławieństwo w nowej misji - powiedział kard. Dziwisz.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie