Ławrow: NATO musi zaprzestać działań militarnych koło granic Rosji

Świat
Ławrow: NATO musi zaprzestać działań militarnych koło granic Rosji
PAP/EPA/Christian Charisius

Kraje NATO powinny zaprzestać działań wojskowych i rozwijania infrastruktury w pobliżu granic Rosji - oświadczył w czwartek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w Hamburgu na posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

Jak powiedział Ławrow, cytowany przez agencję TASS, wspólnym celem Rosji i NATO jest budowanie niepodzielnej wspólnoty bezpieczeństwa. Oznajmił, że "niezbędne jest wstrzymanie wojowniczej retoryki, odejście od wzajemnych oskarżeń i przejście do równoprawnej, opartej na wzajemnym szacunku rozmowy". Minister dodał, że pozwoli to "przygotować polityczną atmosferę dla przeprowadzenia obiektywnej analizy potencjałów wojskowych w Europie".

 

Oczekiwania Rosjan

 

Jak oświadczył Ławrow, pierwszy krok tych działań jest oczywisty - "kraje NATO powinny zaprzestać działalności wojskowej i rozwijania  infrastruktury w pobliżu granic Rosji i wrócić do sytuacji co najmniej z końca 2013 roku".

 

Wskazał, że w przeciwnym razie Sojusz buduje "nową wojenną rzeczywistość wobec Rosji i chce negocjować już na tej podstawie".

 

Jak pisze TASS, rosyjski minister przedstawił także plan działań dotyczących bezpieczeństwa informacyjnego w ramach OBWE.

 

- Obecnym zadaniem jest przywrócenie zaufania dla cyberprzestrzeni. W ciągu ostatniego roku byliśmy świadkami skandali dotyczących podsłuchiwania rozmów telefonicznych i włamań do elektronicznej korespondencji wysoko postawionych osób - oznajmił. Jak mówił, strona rosyjska słyszała pod swoim adresem "wiele gołosłownych oskarżeń o przeprowadzanie cyberataków".

 

W rozpoczętym w czwartek w Hamburgu dwudniowym posiedzeniu rady ministerialnej OBWE udział bierze ok. 50 ministrów spraw zagranicznych.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie