Kazachskie linie lotnicze już bezpieczne. Komisja Europejska skreśla je z "czarnej listy"

Świat
Kazachskie linie lotnicze już bezpieczne. Komisja Europejska skreśla je z "czarnej listy"
Flickr/Richard Eriksson/CC BY 2.0

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że usuwa ze swojej czarnej listy wszystkie linie lotnicze z Kazachstanu. Jednocześnie do przewoźników niespełniających międzynarodowych standardów bezpieczeństwa dodana została linia Aseman z Iranu.

Mająca siedzibę w Teheranie linia Aseman wykonuje połączenia krajowe w Iranie oraz loty międzynarodowe, ale nie bezpośrednio do UE. Jak zauważyła agencja AP, czwartkowe posunięcie KE zaszkodzi Iranowi w czasie, gdy kraj ten stara się odbudować swój przemysł lotniczy w związku ze zniesieniem sankcji.

 

Przewoźnicy, którzy są na unijnej czarnej liście, podlegają zakazowi lub ograniczeniom w wykonywaniu lotów w obrębie Unii Europejskiej.

 

KE podkreśliła w komunikacie, że zdecydowała się na zniesienie restrykcji wobec kazachskich linii w związku z poprawą bezpieczeństwa lotniczego w tym kraju.

 

Po aktualizacji obecnie 193 linie lotnicze mają zakaz lotów w UE. Czarna lista ma nie tylko służyć zapewnieniu bezpieczeństwa wewnątrz Unii, ale także skłaniać państwa trzecie do podnoszenia standardów lotniczych u siebie.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie