Bank Pekao znów w państwowych rękach. PZU i PFR kupiły bank od UniCredit

Biznes
Bank Pekao znów w państwowych rękach. PZU i PFR kupiły bank od UniCredit
pekao.com.pl

PZU i Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę z UniCredit dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji banku Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld złotych – poinformowała spółka . Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 złote. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego polski kapitał w Pekao "wzmocni stabilność sektora bankowego".

Jest to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach.

 

"Nabycie akcji Pekao jest zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich. PZU i PFR będą współpracować w celu zapewnienia efektywnej realizacji strategii rozwoju Pekao, utrzymując aktualny profil niskiego ryzyka banku, solidny poziom rentowności oraz stabilną politykę długoterminową w zakresie wypłat dywidendy z zysku" – napisano w komunikacie PZU.


- Dzięki sfinalizowanej transakcji PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo - Wschodniej będącą liderem zarówno w ubezpieczeniach, sektorze bankowym i zarządzaniu aktywami. Jestem przekonany, że istnienie tak mocnej instytucji finansowej z siedzibą w Warszawie w znaczący sposób wpłynie na stabilność finansową i perspektywy odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki. Instytucja ta będzie miała unikatowe możliwości, aby dzięki swojej sile i skali budować wartość dla naszych akcjonariuszy, klientów i pracowników - powiedział cytowany w komunikacie Michał Krupiński, prezes PZU.  

 

Inwestycja PFR na 3-5 lat


– Jednym z wyzwań stojących przed polską gospodarką jest brak silnej bazy krajowych inwestorów, co widoczne jest również w sektorze bankowym. Stąd też zainteresowanie PFR działaniem w charakterze długoterminowego partnera finansowego na rzecz inwestorów strategicznych, a także wsparcie, jakiego udzielamy dla różnorodnych inicjatyw mających na celu promowanie i umacnianie krajowego rynku finansowego - stwierdził Paweł Borys, prezes PFR.       


- Pekao to silna instytucja, której pozycja rynkowa umożliwia dalsze wykorzystanie znacznego potencjału wzrostu polskiej gospodarki oraz sektora bankowego. We współpracy z PZU będziemy stabilnym inwestorem dla Pekao, z korzyścią dla pracowników, klientów i wartości dla akcjonariuszy tego banku – dodał Borys. 

 

PFR spodziewa się uzyskania zwrotu z inwestycji w Pekao na poziomie powyżej 10% w stosunku rocznym i zakłada horyzont inwestycyjny wynoszący co najmniej od 3 do 5 lat.


Według komunikatu struktura transakcji przewiduje nabycie przez PZU pośrednio 20 proc akcji Pekao na zamknięcie transakcji, za łączną kwotę w wysokości 6,5 mld złotych. Jednocześnie PFR nabędzie bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za łączną kwotę w wysokości 4,1 mld złotych.


Morawiecki: polscy inwestorzy potrafią grać w Lidze Mistrzów na rynku fuzji i przejęć

 

- Powrót polskiego kapitału do struktury akcjonariatu banku Pekao z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stabilności sektora bankowego, a co za tym idzie polskiej gospodarki - stwierdził wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki

 

- Cieszę się, że Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z PZU przeprowadzili bardzo profesjonalnie tak dużą transakcję - dodał.

 

Minister rozwoju podkreślił, że z badań przeprowadzonych niedawno przez TNS Polska wynika, że ponad 70 proc. Polaków uważa, że w kraju powinno być więcej banków z polskim kapitałem.  - Po tej akwizycji w sektorze finansowym mamy dwóch silnych polskich liderów: Grupę PKO Banku Polskiego oraz Grupę PZU i Pekao wspieraną ekspertyzą i finansowaniem przez Polski Fundusz Rozwoju, który udowodnił, że potrafi być istotnym ośrodkiem wsparcia projektów inwestycyjnych, ważnych dla polskiej gospodarki - zaznaczył.

 

- Wierzę, że zaangażowanie PFR i PZU w Pekao będzie korzystne dla klientów i pracowników banku, ponieważ nowi akcjonariusze z pewnością będą wspierać inwestycje w nowe technologie oraz wzrost jakości usług - stwierdził wicepremier.

 

- Ta transakcja jest też pewnego rodzaju symbolem zmiany w podejściu do szeroko definiowanej polityki gospodarczej Polski. W przeszłości wielokrotnie marnowaliśmy szanse rozwojowe - chętniej sprzedawaliśmy niż kupowaliśmy cenne aktywa. Dziś okazuje się, że polscy inwestorzy też mogą i potrafią grać w Lidze Mistrzów na rynku fuzji i przejęć oraz korzystać z atrakcyjnych okazji rynkowych - skomentował wicepremier.


Około 5 mln klientów
 
W lipcu UniCredit sprzedał ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło wówczas ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę. 
 
Po tej transakcji UniCredit nadal miał pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki. 
 
Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto.  Po pierwszym półroczu tego roku - 1 mld 264 mln zł.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie