Nieoficjalnie: PZU i Polski Fundusz Rozwoju przejmują Bank Pekao

Biznes
Nieoficjalnie: PZU i Polski Fundusz Rozwoju przejmują Bank Pekao
Polsat News

W środę wieczorem składane są podpisy na dokumentach tej sprzedaży. Transakcja ma zostać ogłoszona jutro rano - poinformowało Radio ZET. Według nieoficjalnych informacji tej stacji, część pieniędzy na zakup Banku Pekao pochodzić ma z pożyczki udzielonej przez PKO Bank Polski.

Oficjalnie PKO Bank Polski potwierdza jedynie wydanie promesy udzielenia pożyczki w wysokości ponad trzech miliardów złotych. Włoski bank UniCredit pozbywa się udziałów w Pekao, bo sam ma kłopoty. Przez złe kredyty brakuje mu w budżecie aż 8 miliardów euro.

 

O tym, że włoska grupa UniCredit uzgodniła z PZU kluczowe warunki sprzedaży swoich akcji w Banku Pekao SA - informował w październiku "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje. Według doniesień nowojorskiego dziennika, PZU ma zapłacić ok. 11 mld zł (2,8 mld dol.) za ok. 30 proc. akcji Banku Pekao SA.

 

Letnia sprzedaż akcji

 

W lipcu UniCredit sprzedał ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło wówczas ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę.  

 

Po tej transakcji UniCredit nadal miał pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

 

O sprzedaży pozostałych akcji należących do włoskiej grupy mówiło się na rynku od miesięcy. Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział już w lipcu, że ewentualnym inwestorem w Pekao SA nie może być PKO BP. "Ze względu na zachowanie konkurencji na rynku".

 

Około 5 mln klientów

 

- PKO BP w połączeniu z Pekao SA miałoby zbyt dominującą pozycję. Więc jeśli pojawiłyby się takie szanse, to trzeba by użyć innych podmiotów - podkreślił wówczas Morawiecki.

 

Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto.  Po pierwszym półroczu tego roku - 1 mld 264 mln zł.

 

Radio Zet, polsatnews.pl

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie