Pakistan: rozbił się samolot pasażerski, na pokładzie było około 40 osób

Świat
Pakistan: rozbił się samolot pasażerski, na pokładzie było około 40 osób
Flickr/Al Jazeera English/CC BY-SA 2.0

Czterdzieści osiem osób przebywało na pokładzie samolotu narodowych linii Pakistanu - Pakistan International Airlines - który zniknął z ekranów radarów. Policja podała, że maszyna rozbiła się na północy kraju. Już wiadomo, ze nikt nie przeżył katastrofy. Wciąż nieznana jest jej przyczyna.

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu ATR-42 pakistańskich linii lotniczych z 48 osobami na pokładzie, do której doszło w środę na północy Pakistanu - podał Muhammad Azam Saigol, szef linii Pakistan International Airlines (PIA). Nieznana jest przyczyna katastrofy.

 

- Nikt nie przeżył - powiedział Muhammad Azam Saigol na konferencji prasowej. Dodał, że samolot przeszedł w październiku wymagany rutynowy przegląd i miał odpowiedni certyfikat.

 

- Myślę, że nie było tam usterki technicznej ani ludzkiego błędu. Oczywiście będzie przeprowadzone odpowiednie dochodzenie - stwierdził Saigol.

 

Maszyna wystartowała z lotniska w północnym okręgu Chitral w prowincji Chajber Pachtunchwa.

 

Dwusilnikowy, turbośmigłowy samolot ATR-42 należący do PIA wykonywał lot PK661 i zaginął na trasie do stolicy Pakistanu Islamabadu z Chitral - podały linie.

 

Pakistańczycy przekazują sobie na Twitterze informację, że na pokładzie samolotu był także Junaid Jamshed - pakistańska gwiazda telewizyjna, muzyk i projektant mody.

 

 

Media wojskowe poinformowały, że dotychczas w trakcie akcji ratunkowej znaleziono 21 ciał i że poszukiwania trwają.

 

Według świadków, na których powołuje się agencja Reutera, jest nieprawdopodobne, by ktoś przeżył katastrofę; wiele ciał jest spalonych w stopniu uniemożliwiającym identyfikację.

 

"Wszystkie ciała są spalone i nie do rozpoznania, szczątki samolotu rozrzucone" - powiedział Reuterowi przedstawiciel władz Taj Muhammad Khan, który udał się na miejsce katastrofy. Oświadczył, że świadkowie powiedzieli mu, że samolot przed uderzeniem w ziemię zapalił się.

 

Pakistańskie linie lotnicze - Pakistan International Airlines (PIA) - poinformowały najpierw, że wieża kontrolna utraciła kontakt z samolotem, który leciał do stolicy Pakistanu Islamabadu z Chitral (Ćitral). Maszyna rozbiła się w okolicach miasta Havelian.

 

Według listy pasażerów na pokładzie znajdowało się kilka osób o cudzoziemskich nazwiskach.

  

Agencja AFP przypomniała, że poprzednia duża katastrofa lotnicza w Pakistanie wydarzyła się w roku 2015, gdy śmigłowiec wojskowy rozbił się w oddalonej dolinie na północy kraju; zginęło wówczas osiem osób.

 

Do najtragiczniejszej katastrofy doszło w Pakistanie w roku 2010. Airbus 321 prywatnej firmy lotniczej Airblue rozbił przed lądowaniem w Islamabadzie. Zginęły wtedy 152 osoby.

 

PAP

pam/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie