Macierewicz o wyposażeniu wojsk. Będzie nowy sprzęt, w tym bezzałogowce

Polska
Macierewicz o wyposażeniu wojsk. Będzie nowy sprzęt, w tym bezzałogowce
PAP/Grzegorz Michałowski

Dostawy uzbrojonych bezzałogowców i sprzętu optoelektronicznego wzmocnią wojska operacyjne i obronę terytorialną; pokazują też potencjał krajowego przemysłu - powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz.

Minister wziął udział w spotkaniu w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce, w czasie którego podpisano umowy na dostawy indywidualnego wyposażenia optoelektronicznego, w tym noktowizji oraz o rozpoczęciu produkcji opracowanych w WITU głowic bojowych i ich bezzałogowego nosiciela Dragon Fly.

 

Jak powiedział Macierewicz, "umowy oznaczają rozpoczęcie masowej produkcji" bezzałogowych aparatów latających krótkiego zasięgu i działań związanych z wprowadzeniem do wojska większych bezzałogowców dalekiego zasięgu. Szef MON podkreślił też znaczenie umów, które dotyczą sprzętu noktowizyjnego.

 

Wzmocnienie armii

 

- Gratuluję tych decyzji, gratuluję tych możliwości. One (…) pokazują prężność, stopień organizacji i sprawności polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale przede wszystkim myślimy o wyposażeniu naszych wojsk - operacyjnych i obrony terytorialnej - powiedział. - To niesłychanie ważny krok w kierunku wzmocnienia naszej armii i uruchomienia tych sił, które będą zdolne przeciwstawić się ewentualnym zagrożeniom ze wschodu w nowoczesny i skuteczny sposób - dodał minister.

 

Wojska Obrony Terytorialnej mają stać się odrębnym rodzajem sił zbrojnych z początkiem przyszłego roku i w ciągu kilku lat osiągnąć liczebność ponad 50 tysięcy.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie