Jest projekt wniosku o pieniądze przysługujące na podstawie ustawy "Za życiem"

Polska
Jest projekt wniosku o pieniądze przysługujące na podstawie ustawy "Za życiem"
Polsat News

Od przyszłego roku rodzinom, w których urodzi się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu będzie przysługiwało jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej opublikowało w środę projekt rozporządzenia zawierającego wzór wniosku o wsparcie finansowe.

Uchwalona w listopadzie ustawa zobowiązała ministra do przygotowania takiego wniosku. Resort proponuje, aby rozporządzenie zaczęło obowiązywać od początku przyszłego roku, czyli tak jak ustawa "Za życiem".

 

Jednorazowe świadczenie będzie przysługiwać na podstawie zaświadczenia lekarskiego o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, powstałych w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

 

Świadczenie niezależne od zarobków

 

Świadczenie byłoby niezależne od dochodu. Wniosek o nie należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka.

 

Aby otrzymać świadczenie, matka dziecka musi pozostawać pod opieką medyczną nie później, niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (aby to potwierdzić, powinna mieć zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną).

 

Ustawa przewiduje również m.in., że przewodnikiem po systemie wsparcia dla rodzin, w których urodzą się dzieci z niepełnosprawnością lub ciężką chorobą, będzie asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych.

 

Program kompleksowej pomocy - gotowy do końca roku

 

W ustawie zapisano także, że do końca roku rząd przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów. Ustawa "Za życiem" ma być pierwszym krokiem w kierunku przygotowania kompleksowego programu.

 

Powstanie programu "Za życiem" premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października, gdy Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji.

 

Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

 

PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie