Choroba lub niepełnosprawność uniemożliwia pracę co czwartemu Polakowi

Polska
Choroba lub niepełnosprawność uniemożliwia pracę co czwartemu Polakowi
SGENET/Pixabay.com

- Źle skonstruowany system pomocy i edukacji to przyczyny skandalicznie niskiego poziomu zatrudnienia osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych - powiedział w środę prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Robert Kwiatkowski podczas konferencji w Senacie. Jej uczestnicy zastanawiali się, jak wspierać aktywność zawodową seniorów i osób z niepełnosprawnością.

Konferencję "Zdrowie, aktywność i zdolność do pracy. Wyzwania polityki zdrowotnej i społecznej wobec osób niepełnosprawnych" zorganizowali: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przewodniczący Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia prof. Bolesław Samoliński i prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Robert Kwiatkowski.

 

Tylko trzy choroby kosztują budżet 9,5 mld zł rocznie

 

Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że przedwczesne opuszczenie rynku pracy na skutek choroby lub niepełnosprawności prowadzi do znacznych obciążeń budżetu państwa z tytułu m.in. zwolnień lekarskich, wypłacania wcześniejszych emerytur czy rent.

 

Łączne, roczne koszty budżetu państwa związane z utratą możliwości pracy jedynie przez osoby chorujące na trzy wybrane choroby przewlekłe: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna, wynoszą ponad 9,5 mld zł rocznie.

 

Prezes PFRON wskazywał, że w Polsce istotną barierą ograniczającą prowadzenie skutecznej polityki wobec takich osób jest sektorowe podejście do problemów osób z niepełnosprawnością.

 

- Mamy olbrzymi kłopot w Polsce, że wszystkie instytucje, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, są bardzo zadowolone z siebie: uważają, że są aktywne, wszystko robią; jedyna grupa, która w większości jest niezadowolona, to osoby niepełnosprawne, ponieważ oni dostają pomoc silosową - powiedział Kwiatkowski.

 

Jak wyjaśnił, "zdrowie zajmuje się osobami niepełnosprawnymi w momencie choroby (...), PFRON zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, które otrzymają orzeczenie - czasami otrzymanie orzeczenia to są dwa, trzy lata (...)."

 

- Edukacja zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, kiedy trafią do systemu; system jest na tyle źle skonstruowany, że rodzina jest bardzo zainteresowana, żeby dziecko do oporu było uczone, powiat i gmina są zainteresowane, żeby dziecko jak najdłużej było w szkole, ponieważ przeliczniki są dziesięć razy większe, ale niespecjalnie są zainteresowane, żeby tę osobę nauczyć żyć i funkcjonować" - mówił prezes PFRON, podkreślając, że powinien powstać kompleksowy system wsparcia osób niepełnosprawnych.

 

System źle traktuje niepełnosprawnych

 

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podkreślał, że "niepełnosprawni powinni być najlepiej traktowani przez cały system". - To smutna konstatacja, ale najlepiej zaopatrzeni są ci, którzy są najskuteczniejsi w staraniach o to, żeby być zaopatrzeni. Niepełnosprawni tacy nie są - stwierdził Pinkas.

 

Odnosząc się do tezy, że pomoc dla niepełnosprawnych udzielana jest sektorowo, ocenił, że coś w tej sprawie już się zmieniło. Jako przykład podał projekt "Za życiem", który powstaje na styku ministerstw zdrowia i rodziny.

  

W UE niemal 2 razy więcej niepełnosprawnych znajduje pracę

 

Według przytoczonych przez Kwiatkowskiego danych w Polsce zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest na poziomie 24 proc., podczas gdy w UE - 45 proc.

 

Zdaniem prezesa PFRON trzeba stworzyć system, który zlikwiduje bariery na rynku pracy, bo zatrudnienie jest na "skandalicznie niskim poziomie", ale nie można obarczać całym kosztem tego procesu pracodawców.

 

Senior kosztuje NFZ trzy razy więcej niż osoba w wieku produkcyjnym

 

Przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia prof. Bolesław Samoliński zwracał z kolei uwagę na konieczność wypracowania programu aktywnego, zdrowego starzenia się, by zmniejszyć ryzyko niepełnosprawności w wieku podeszłym.

 

Jak przypomniał, obecnie w Polsce cztery osoby w wieku produkcyjnym przypadają na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym.  - W ciągu najbliższych 50 lat, jeśli nie nastąpią istotne zmiany demograficzne, będziemy mieć sytuację jeden do jednego - na jednego seniora przypadał będzie jeden człowiek, który pracuje i produkuje dobro narodowe - mówił prof. Samoliński.

 

Jak dodał, senior średnio kosztuje NFZ trzy razy więcej niż osoba w wieku produkcyjnym.

 

PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie