Belgia: trzech mężczyzn podejrzanych o powiązania z ISIS

Świat
Belgia: trzech mężczyzn podejrzanych o powiązania z ISIS
Day Donaldson/Flickr.com

Prokuratura w Brukseli poinformowała w środę o postawieniu zatrzymanym dzień wcześniej trzem mężczyznom zarzutów udziału w grupie terrorystycznej powiązanej z tzw. Państwem Islamskim. Zostali oni aresztowani.

Chodzi o 23-letnią obywatelkę Serbii oraz dwóch Albańczyków z Kosowa w wieku 23 i 27 lat.

 

Wszyscy troje zostali zatrzymani we wtorek wraz z pięcioma innymi osobami w ramach zakrojonej na dużą skalę operacji antyterrorystycznej w Antwerpii, Brugii i Sint-Niklaas we Flandrii na północy Belgii, a także w Brukseli.

 

Celem operacji było ujęcie osób podejrzewanych o rekrutowanie dżihadystów, a także finansowane wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Po przesłuchaniach pięć osób zwolniono bez postawienia im zarzutów.

 

"Matecznik europejskich dżihadystów"

 

Belgia, z dużą mniejszością muzułmańską, jest przez niektórych ekspertów uważana za matecznik europejskich dżihadystów. Tam w dużej

mierze zostały przygotowane paryskie zamachy terrorystyczne z listopada ub. roku, w których zginęło 130 osób.

 

Bruksela także stała się sceną dżihadystycznych zamachów - w marcu br. w metrze i na lotnisku zginęły 32 osoby. Paryskie i brukselskie zamachy zostały przygotowane przez tę samą siatkę terrorystów; odpowiedzialność za nie wzięło Państwo Islamskie.

 

PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie