Nowoczesna zawiadomi prokuraturę. Chodzi o okoliczności powrotu delegacji z Londynu

Polska
Nowoczesna zawiadomi prokuraturę. Chodzi o okoliczności powrotu delegacji z Londynu
Polsat News

Jerzy Meysztowicz, Grzegorz Frugo i Marta Golbik zapowiedzieli we wtorek, że złożą zawiadomienie do prokuratury ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych przez szefową KPRM Beatę Kempę przy organizacji lotu delegacji rządowej z Londynu. - Informacje o organizacji wizyty pani premier w Londynie dają pełną podstawę do takiego wniosku - ocenił poseł Meysztowicz.

- Po raz kolejny mamy do czynienia z dramatycznym wręcz łamaniem procedur, jeżeli w ogóle takie procedury istnieją. Ta ekipa nie wyciągnęła żadnych wniosków po katastrofie smoleńskiej, po katastrofie helikoptera rządowego z premierem Millerem, czy też po katastrofie CASY - dodał poseł Furgo.

 

- Jest parę pytań: gdzie było Biuro Ochrony Rządu, kto decydował o tym, że ten samolot jest tak mocno przeciążony - mówił Furgo. Jak podkreślił, ekipa rządząca "traktuje transport powietrzny jak taksówki, nie zwracając w ogóle uwagi na procedury bezpieczeństwa".

 

Z kolei posłanka Golbik pytała, ile takich sytuacji, w których do takiego zagrożenia dochodziło, zdarzyło się wcześniej. - Nie wiemy również, kto podjął decyzję o połączeniu tych lotów i dlaczego ta osoba nie była w stanie podjąć decyzji o tym, żeby te loty rozłączyć - zaznaczyła.

 

Więcej osób, niż miejsc

 

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" opublikował artykuł dotyczący powrotu w ubiegłym tygodniu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie, gdzie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje pod przewodnictwem premierów: Beaty Szydło i Theresy May.

 

Jak napisał "DGP" wojskowa CASA, którą do Londynu przylecieli dziennikarze, miała odlecieć do kraju sześć godzin później niż rządowy embraer, którym podróżowała delegacja. Dziennik pisze, iż okazało się, że dziennikarze mają wracać embraerem i wówczas na pokładzie tego samolotu znalazło się najpierw więcej osób niż było miejsc, samolot byłźle wyważony.

 

Kempa: instrukcja HEAD nie została złamana

 

Kempa powiedziała w poniedziałek, że "cywilna instrukcja HEAD nie została w żaden sposób złamana". - Jest to dokument niejawny. W sytuacji braku samolotów mogą zdarzać się sytuacje, kiedy są decyzje, czy to lotniska, czy przewoźników, na które trzeba reagować w trakcie - dodała.

 

We wtorek w radiowej Jedynce, Kempa tłumaczyła, że są dwie instrukcje: jawna i z klauzulą zastrzeżoną, o której nie może mówić publicznie. "Za każdym razem, gdy jest zapotrzebowanie na lot, muszą być układane te kwestie zgodnie z instrukcjami, to jest oczywiste, tak się stało teraz" - zaznaczyła. "Natomiast, jeśli czytam, że ktoś miał lecieć na stojąco, albo ktoś się buntował, bo nie chce wykonać polecenia pilota (...), my tej sytuacji tolerować nie będziemy i te gorzkie żale pozostawimy na boku" - powiedziała minister.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie