Iracka armia coraz bliżej centrum Mosulu

Świat
Iracka armia coraz bliżej centrum Mosulu
PAP/EPA/AHMED JALIL

Iracka armia rozpoczęła we wtorek rano natarcie z południowego wschodu w kierunku centrum Mosulu; pododdziały dywizji pancernej są już ok. 1,5 km od rzeki Tygrys - poinformował w wywiadzie dla państwowej telewizji generał Abdul Amir Raszid Jarallah.

Rzeka Tygrys płynie przez centrum Mosulu.

 

Generał Jarallah dodał, że irackie siły rządowe wkroczyły też do szpitala Salam w południowo-wschodniej dzielnicy Wahda. Placówka znajduje w pobliżu rzeki.

 

Tymczasem inny wojskowy iracki, którego personaliów nie ujawniono, relacjonował agencji Reutera, że nowa ofensywa w Mosulu rozpoczęła się o godz. 6 czasu lokalnego. Jej celem jest zlikwidowanie bojowników Państwa Islamskiego (IS), którzy w ostatnim czasie przeprowadzili serię kontruderzeń na pozycje koalicji. Jak podkreślił irackie wojsko napotkało szczególnie zacięty opór IS we wschodnich dzielnicach miasta.

 

- Korzystamy z nowej taktyki i zwiększamy liczebność atakujących oddziałów, nacierających z wielu kierunków, aby w ten sposób osiągnąć przewagę i powstrzymać bojowników Daesz (akronim IS) przed zorganizowaniem kontrataku - tłumaczył rozmówca Reutera.

 

Od 17 października trwa ofensywa irackich wojsk rządowych wspieranych przez siły koalicji pod wodzą USA i oddziały kurdyjskie na Mosul, drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju kontrolowany przez IS. Ofensywa posuwa się naprzód powoli, głównie ze względu na to, że w kontrolowanych przez islamistów częściach Mosulu przebywa wciąż ponad milion ludzi, ale także przez silny opór stawiany przez islamistów.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze