Arabia Saudyjska: 15 osób skazano na śmierć za szpiegostwo na rzecz Iranu

Świat
Arabia Saudyjska: 15 osób skazano na śmierć za szpiegostwo na rzecz Iranu
Flickr/Nicolas Raymond

Sąd w Rijadzie skazał we wtorek 15 osób na kary śmierci za szpiegostwo na rzecz Iranu - podała we wtorek saudyjska telewizja Al-Arabija. Osoby te były wśród 32 zatrzymanych w 2013 roku pod zarzutem szpiegowania dla Iranu. Ich proces zaczął się w lutym br.

Według Associated Press, reszta otrzymała wyroki więzienia, ale nie sprecyzowano, jaki był wymiar kary. Reuters pisze, że nie ma na razie szczegółów co do wyniku procesu dla pozostałej siedemnastki.

 

W grupie 32 osób jest 30 Saudyjczyków wyznania szyickiego, jeden Irańczyk i Afgańczyk.

 

Gdy rozpoczął się proces, saudyjskie media informowały, że oskarżonym zarzucono utworzenie siatki szpiegowskiej we współpracy z irańskimi służbami wywiadowczymi oraz dostarczanie Teheranowi bardzo newralgicznych informacji na temat saudyjskiego wojska.

 

"Chęć przeprowadzenia akcji sabotażowych"

 

Media podawały również, że osoby te zostały oskarżone o chęć przeprowadzenia akcji sabotażowych wymierzonych w saudyjskie interesy gospodarcze; chodziło też o podsycanie konfliktów na tle wyznaniowym, werbowanie do szpiegostwa, czy uczestnictwo w antyrządowych protestach.

 

Zamieszkany głównie przez szyitów Iran pozostaje głównym regionalnym rywalem sunnickiej Arabii Saudyjskiej, zarówno na płaszczyźnie polityczno-wojskowej, jak i religijnej. Stosunki między obu państwami pogorszyły się po wysłaniu w marcu 2011 roku saudyjskich wojsk do sąsiedniego Bahrajnu dla obrony tamtejszej sunnickiej monarchii przed rewoltą większości szyickiej.

 

W styczniu 2016 roku w Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób: 43 sunnickich bojowników oraz czterech szyitów, w tym popularnego duchownego Nimra al-Nimra, skazanych za ataki na policję podczas protestów w Al-Katif.

 

Egzekucja al-Nimra była powodem wzrostu napięć w stosunkach Arabii Saudyjskiej z Iranem. Po ścięciu duchownego doszło do ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej reakcji irańskich władz. W konsekwencji Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie