Wybrano drugiego prezydenta Uzbekistanu w historii. Wygrał prorosyjski kandydat

Świat
Wybrano drugiego prezydenta Uzbekistanu w historii. Wygrał prorosyjski kandydat
PAP/EPA/ANVAR ILYASOV/POOL

Premier i p.o. prezydenta Szawkat Mirzijojew zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich w Uzbekistanie i zostanie nowym szefem państwa - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW). Mirzijojewa poparło ponad 88 proc. głosujących.

Na Szawkata Mirzijojewa głos oddało 15,9 mln wyborców, czyli 88,61 proc. uprawnionych - podała CKW. Do udziału w głosowaniu było uprawnionych ponad 20 mln obywateli Uzbekistanu.

 

Poprzednich rządził od momentu uzyskania niepodległości

 

59-letni Mirzijojew, który sprawuje urząd premiera od 2003 roku, był uznawany za najbardziej prawdopodobnego następcę zmarłego na początku września prezydenta Islama Karimowa. W ostatnich miesiącach Mirzijojew pełnił także obowiązki prezydenta, gdyż z ich pełnienia zrezygnował przewodniczący Senatu Nigmatilla Juldaszew.

 

Niedzielne wybory, w których startowało ogółem czterech kandydatów, zostały rozpisane po śmierci prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, który rządził tą środkowoazjatycką republiką przez 27 lat. Jego autorytarne rządy wywoływały krytykę Zachodu.

 

Będzie rozwijał stosunki z krajami WNP

 

Podczas kampanii przedwyborczej Mirzijojew wyrażał zamiar kontynuowania kursu Karimowa: utrzymania tzw. pozablokowego statusu Uzbekistanu, rozwijania stosunków z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), głównie z Rosją.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek w rozmowie telefonicznej pogratulował zwycięstwa Szawkatowi Mirzijojewowi i zaprosił go Rosji.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze