Valls zgłosi swą kandydaturę w wyborach prezydenckich

Świat
Valls zgłosi swą kandydaturę w wyborach prezydenckich
PAP/EPA/MATHIEU CUGNOT

Premier Francji Manuel Valls ogłosi w poniedziałek o godzinie 18.30, że wystartuje w wyborach prezydenckich w swym kraju w 2017 roku - poinformowały oficjalne źródła, na które powołują się AFP i Reuters.

Po czwartkowej rezygnacji prezydenta Francji Francois Hollande'a z ubiegania się o reelekcję, głównym potencjalnym kandydatem socjalistów został premier Valls.

 

Sondaż przeprowadzony już po oświadczeniu prezydenta pokazał, że chcieliby tego nie tylko wyborcy lewicowi.

 

Zwycięzca spośród kandydatów prawicy?

 

Według ostatnich sondaży ani Hollande, ani żaden inny kandydat Partii Socjalistycznej nie zakwalifikuje się do drugiej tury wyborów prezydenckich w maju 2017 roku, a ostateczny wybór rozstrzygnie się między kandydatami prawicy i skrajnej prawicy.

 

Francuska lewica jest głęboko podzielona, a zamiar kandydowania w socjalistycznych prawyborach w styczniu ogłosiło już kilku polityków, w tym były minister gospodarki Arnaud Montebourg.

 

Inny były minister gospodarki Emmanuel Macron oraz skrajnie lewicowy populista Jean-Luc Melenchon zapowiedzieli, że zamierzają starać się o Pałac Elizejski z pominięciem prawyborów.

 

Rozstrzygnięcie w maju

 

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w dwóch turach: w kwietniu i w maju przyszłego roku. Rządząca Partia Socjalistyczna, która w sondażach plasuje się obecnie za Republikanami i skrajnie prawicowym Frontem Narodowym na czele z Marine Le Pen, organizuje swe prawybory w styczniu.

 

Czas na zgłoszenie udziału w lewicowych prawyborach upływa w połowie grudnia.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie