Unia walczy z tzw. zagranicznymi bojownikami. Zaostrza przepisy o zwalczaniu terroryzmu

Świat
Unia walczy z tzw. zagranicznymi bojownikami. Zaostrza przepisy o zwalczaniu terroryzmu
Flickr/ Colville-Andersen/ CC BY 2.0

Kraje UE oraz komisja europarlamentu ds. swobód obywatelskich poparły w poniedziałek zaostrzenie przepisów o zwalczaniu terroryzmu. Przewidują one m.in., że wyjazd do stref konfliktu w celu przyłączenia się do grupy terrorystycznej będzie przestępstwem.

 

Nowe przepisy to odpowiedź UE na zjawisko tzw. zagranicznych bojowników, czyli osób, które wyjeżdżają np. do Syrii czy Iraku, by przystąpić do Państwa Islamskiego, a następnie wracają do Unii, gdzie mogą planować zamachy. Tzw. zagraniczni bojownicy, którzy mieli obywatelstwo unijne, byli współodpowiedzialni za ubiegłoroczne zamachy w Paryżu oraz atak w Brukseli w marcu br.

 

Jak poinformowała w komunikacie słowacka prezydencja UE, zgodnie z dyrektywą przestępstwem będzie wyjazd do stref konfliktu w celu przyłączenia się do organizacji terrorystycznej, a także podróż do kraju UE z zamiarem dokonania ataku terrorystycznego.

 

Nowe przestępstwa

 

Za przestępstwo uznana będzie też organizacja i pomoc logistyczna i materialna w celu ułatwienia takich podróży, jak np. zakup biletów czy zaplanowanie trasy, a także odbycie szkolenia w celu dokonania ataku terrorystycznego, jak np. konstruowanie ładunków wybuchowych, broni, trujących czy niebezpiecznych substancji.

 

Karalne będzie również dostarczanie albo zbieranie pieniędzy na sfinansowanie ataków terrorystycznych albo działań związanych z terroryzmem.

 

Przepisy przewidują również rozszerzenie wymiany informacji między krajami UE dotyczących postępowań związanych z terroryzmem, a także wzmocnienie praw ofiar działań terrorystycznych. Ofiary ataków mają mieć natychmiastowe prawo do pomocy medycznej i psychologicznej, porad prawnych oraz pomocy w dochodzeniu odszkodowań.

 

Dyrektywa, która została uzgodniona w negocjacjach między rządami, europarlamentem a Komisją Europejską, wymaga jeszcze ostatecznego zatwierdzenia przez cały Parlament Europejski i ministrów państw unijnych, co ma nastąpić na początku 2017 r.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie