Tanie Mieszkania Plus na gruntach z "banku ziemi"

Biznes
Tanie Mieszkania Plus na gruntach z "banku ziemi"
P. Tracz / KPRM

- Jest projekt ustawy, która umożliwi przejmowanie gruntów wojskowych i agencji rolnych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy pod budowę tanich mieszkań w ramach rządowego programu - donosi rmf24.pl. - Projektu jeszcze nie ma. Konsultujemy różne rozstrzygnięcia - odpowiada nam biuro prasowe resortu infrastruktury i budownictwa, gdy pytamy o zasady kwalifikowania i przekazywania gruntów pod budowę.

Zapowiedziany przez rząd projekt Mieszkanie+ ma opierać się na trzech filarach: mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa, wsparciu budownictwa społecznego i wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe.

  

Powstanie "bank ziemi"

 

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z września w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, grunty Skarbu Państwa mają zostać przekazane do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Będzie on - jak to określono - "bankiem ziemi".

 

Funduszowi ma podlegać "cały zasób nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa, którymi obecnie gospodarują starostowie wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego oraz inni statio fisci Skarbu Państwa (państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna działające w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa - red.)".

 

Grunty publiczne, samorządowe i prywatne

 

- Projekt ustawy (powołującej Narodowy Fundusz Mieszkaniowy - red.) nie jest jeszcze gotowy. Trwające przygotowania rozstrzygnięć w tym zakresie nie wykluczają realizacji programu na gruntach samorządowych i gruntach należących do spółek Skarbu Państwa - brzmi odpowiedź biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 

Według informacji resortu, obecnie działania dot. gruntów "są prowadzone przez spółkę BGK Nieruchomości S.A., a docelowo przez Polski Fundusz Rozwoju".

 

"Dotychczas podpisano 30 listów intencyjnych z samorządami gminnymi, trzy ze spółkami Skarbu Państwa oraz 2 z podmiotami prywatnymi, które dysponują gruntami pod budowę tanich mieszkań. Listy intencyjne podpisane z samorządami dotyczą 100 hektarów gruntów. BGK Nieruchomości planuje podpisanie kolejnego pakietu listów 12 grudnia - napisało biuro.

 

rmf.fm, polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie