Połowa Polaków patrzy pesymistycznie na sytuację w kraju

Polska
Połowa Polaków patrzy pesymistycznie na sytuację w kraju
Pixabay/ CC0 Public Domain

50 proc. uczestników sondażu nastrojów społecznych przeprowadzonego przez Kantar Public (dawny Zespół Badań Społecznych TNS Polska) oceniło, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwną opinię wyraziła jedna trzecia (34 proc.) badanych. Odsetek ocen negatywnych spadł o 6 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem, o tyle samo zwiększyła się grupa tych, którzy nie mają jednoznacznej opinii.

Ponad dwie piąte (44 proc.) badanych wyraziło przekonanie, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. (36 proc. oceniło przy tym ten kryzys jako lekki, 8 proc. - że kryzys jest głęboki.)

 

Przeciwne przekonanie - że gospodarka się rozwija - wyraziło 45 proc. badanych; przy tym 41 proc. ankietowanych oceniło, że jest to rozwój powolny, a 4 proc. - że dynamiczny.

 

Zdaniem 43 proc. ankietowanych najbliższe trzy lata nie przyniosą zmiany pod względem materialnych warunków życia, według 28 proc. nastąpi poprawa, a zdaniem 22 proc. pogorszenie.

 

Ocena netto dwóch wskaźników - trzyletniej prognozy materialnych warunków życia i oceny stanu gospodarki - były dodatnie, tj. że pod tymi względami nastroje częściej były pozytywne. Wskaźnik kierunku zmian w kraju niezmiennie pozostaje ujemny, co - jak zauważają autorzy badania - świadczy o tym, że wśród Polaków przeważają negatywne opinie w tej kwestii.

 

Praca jest, ale nie taka, jakiej by się chciało

 

Na pytanie o możliwość znalezienia pracy w Polsce ponad połowa - 52 proc. - odpowiedziała, że można znaleźć zatrudnienie bez większych kłopotów, przy czym zdaniem 46 proc. można w kraju znaleźć pracę, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

 

Zdaniem 36 proc. ankietowanych trudno o jakąkolwiek pracę, a zdaniem 7 proc. jest to w ogóle niemożliwe (łącznie 43 proc. ogółu badanych).

 

Kantar Public przeprowadził badanie między 12 a 17 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, 1066-osobowej próbie mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie