Podrabiane misie i kosmetyki. Oszuści zarabiają miliardy euro rocznie

Biznes
Podrabiane misie i kosmetyki. Oszuści zarabiają miliardy euro rocznie
PublicDomainPictures/Pixabay.com

Najczęściej podrabiane są m.in. ubrania, zabawki, artykuły sportowe, biżuteria, leki, torebki i alkohol. Z tego powodu legalni producenci tych artykułów działający w Unii Europejskiej tracą w rocznie ok. 83 mld euro (ponad 372 mld zł) - wynika z raportu Urzędu UE ds. własności intelektualnej (EUIPO). Spadek sprzedaży powoduje też utratę 790 tys. miejsc pracy w całej Unii.

Problem dotyczy głównie dziewięciu branż. Są to:  kosmetyki i higiena osobista; odzież, obuwie i akcesoria; artykuły sportowe; zabawki i gry; biżuteria i zegarki; torebki; nagrania muzyczne; napoje spirytusowe i wina oraz produkty farmaceutyczne. 

 

Wskutek naruszania praw autorskich poszkodowane firmy osiągają o ok. 7,4 proc. mniejsze zyski - głosi raport.

 

Efekt domina

 

Pośrednie skutki podrabiania i piractwa towarów powodują dodatkowe straty w wysokości 35 mld euro w całej Unii. Producenci kupują bowiem mniej towarów i usług od dostawców, co wywołuje efekt domina w innych obszarach.

 

Wśród poszkodowanych firmy jest np. hiszpański producent zabawki Educa Borrás. Podczas wizyty na jednym ze stoisk z zabawkami w Barcelonie pracownik jego firmy zauważył, że znane w Hiszpanii „magiczne pudełko” sprzedawane jest o 10 euro taniej niż wynosi ustalona cena. 

 

Po bliższym przyjrzeniu się zabawce zauważył, że jedyną różnicą między nią a oryginałem jest nazwa - "Magia Funny", a nie jak w oryginalnym produkcie „Magia Borrás”.

 

Straty również w Polsce

 

Według unijnego urzędu, polscy producenci tracą rocznie ok. 6,2 proc. sprzedaży. Przekłada się to na utratę ok. 29,3 tys. miejsc pracy. Roczny spadek dochodów spowodowany podrabianiem w wymienionych sektorach szacuje się na 1,2 mld euro (5,4 mld zł).

 

W Polsce największe straty ponoszą producenci branż: odzieżowej, obuwniczej, farmaceutycznej i torebek. Są one wyższe niż średnia w Unii.

 

Jak powiedział dyrektor Urzędu Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej, António Campinos, wyniki badania powinny uwrażliwić konsumentów na bardziej świadome wybory zakupowe przed świętami.

 

"Sytuacja różni się w poszczególnych państwach członkowskich, jednak jej ogólny obraz wyłaniający się z naszej serii badań jest bardzo wyraźny - podrabianie i piractwo mają negatywny wpływ na gospodarkę UE i powstawanie nowych miejsc pracy" - stwierdził Campinos. 

 

Badania zostały przeprowadzone przez EUIPO między marcem 2015 roku a wrześniem 2016 r. w celu przedstawienia pełniejszego obrazu kosztów ekonomicznych spowodowanych podrabianiem i piractwem w UE.

 

polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie