Niemiecka policja ma problem z obsadą miejsc pracy. Kandydaci nie radzą sobie z ortografią

Świat
Niemiecka policja ma problem z obsadą miejsc pracy. Kandydaci nie radzą sobie z ortografią
Flickr/Kinolamp/CC BY SA 2.0

Z 317 nowo utworzonych stanowisk pracy w Federalnej Policji Kryminalnej (BKA) 120 miało przypaść kandydatom ubiegającym się o etat komisarza. Jak informuje "Der Spiegel", powołując się na Związek Niemieckich Urzędników Policji Kryminalnej (BDK), tylko 62 chętnych poradziło sobie z testem ze znajomości języka niemieckiego. Najwięcej kłopotów miały sprawić im pytania ze znajomości zasad ortografii.

Według przedstawicieli BDK, pytania na teście miały być zbyt trudne, z którymi nie poradziłby sobie przeciętny niemiecki maturzysta. Sugerują oni obniżenie poziomu trudności egzaminów wstępnych.

 

"Musimy się zastanowić nad systemem oświaty"

 

Przewodniczący BDK Andre Schulz przypomniał jednak, że w latach ubiegłych obniżono już wymagania - stawiane na egzaminie wstępnym kandydatom do pracy w policji w krajach związkowych oraz w policji federalnej - dotyczące wieku, wzrostu i sprawności fizycznej.

 

- Jeśli teraz złagodzimy wymagania stawiane w teście ze znajomości niemieckiego albo całkiem z niego zrezygnujemy, to musimy się zastanowić nad naszym systemem oświaty - zaznaczył.

 

Zmian nie będzie

 

Jak informuje "Der Spiegel", władze niemieckiej policji nie chcą póki co rezygnować z pytań dotyczących znajomości ortografii na egzaminach wstępnych.

 

Decyzję BKA popiera niemieckie MSW. Resort przyznaje jednak, że możliwe jest złagodzenie obecnych kryteriów w przyszłości.

 

polsatnews.pl, Der Spiegel, Deutsche Welle

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie