Niemcy będą przez całą dobę kontrolować granicę z Austrią

Świat
Niemcy będą przez całą dobę kontrolować granicę z Austrią
Flickr/ Hardo Müller/ CC BY-SA 2.0

Niemiecko-austriackie przejścia graniczne na autostradach A3 koło Pasawy, A8 koło Salzburga i A93 w okolicach Kufstein będą od połowy grudnia dzięki dodatkowym siłom kontrolowane przez całą dobę - poinformował w poniedziałek szef MSW Bawarii Joachim Herrmann. - Chodzi o bezpieczeństwo Niemiec - wyjaśnił.

Herrmann i szef federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere podpisali w Monachium porozumienie umożliwiające ochotniczym oddziałom bawarskiej policji udział w ochronie granicy.

 

Kontrole na granicy z Austrią zostały przywrócone we wrześniu zeszłego roku. Ochrona granicy należy do kompetencji policji federalnej (Bundespolizei). Ze względu na niewystarczające siły kontrole były przeprowadzane wyrywkowo i nie przez całą dobę. Pomimo tego MSW w Berlinie odrzuciło początkowo ofertę władz Bawarii.

 

Hermann uznał porozumienie za swój sukces. Jak zaznaczył, pomimo malejącej liczby imigrantów przekraczających granicę niemiecko-bawarską jej ochrona pozostaje ważnym zadaniem.

 

Początkowo do służby na granicy z Austrią ma zostać skierowana jedna kompania policji ochotniczej. W przyszłym roku nad granicę mają być skierowane kolejne oddziały.

 

Prawie 900 tys. imigrantów

 

W zeszłym roku z zamiarem ubiegania się o azyl do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów. Większość z nich wjechała do Niemiec przez granicę w Bawarii. Władze spodziewają się, że w tym roku ich liczba nie przekroczy 300 tys.

 

Ochrona granicy jest od zeszłego roku przedmiotem sporu pomiędzy władzami centralnymi Niemiec a rządem Bawarii. Premier Bawarii Horst Seehofer domaga się zamknięcia granicy i ograniczenia do 200 tys. rocznie liczby imigrantów. Kanclerz Angela Merkel odrzuca ten postulat. Jej zdaniem takie ograniczenie byłoby sprzeczne z konstytucją, która nakazuje udzielenie schronienia każdej osobie prześladowanej z powodów politycznych.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie