Nie będzie Air Show 2017. Zamiast tego kilkugodzinny piknik

Polska
Nie będzie Air Show 2017. Zamiast tego kilkugodzinny piknik
Polsat News

Wbrew niedawnym zapowiedziom szefa MON Antoniego Macierewicza, w 2017 r. w Radomiu nie odbędzie dwudniowy Air Show, ale kilkugodzinny piknik lotniczy - poinformował w poniedziałek radomski magistrat. Informację potwierdziło także wojsko, które Air Show zaplanowało na 2018 r.

Na temat organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show rozmawiali w poniedziałek w Warszawie prezydent Radomia Radosław Witkowski i dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański. "Była to konsekwencja deklaracji złożonej kilka tygodni temu w Radomiu przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza" - poinformowało w komunikacie prasowym biuro prasowe prezydenta Radomia.

 

"Z informacji, jakie prezydent otrzymał podczas spotkania wynika, że strona wojskowa nie jest w stanie organizować rok po roku dużych pokazów lotniczych" - wyjaśnił magistrat.

 

2 godziny zamiast 2 dni

 

Jak zaznaczono, w związku z planowanymi na 2018 rok obchodami 100-lecia polskiego lotnictwa, którym ma towarzyszyć Air Show, Radom otrzymał propozycję zorganizowania własnymi siłami i na własny koszt pikniku lotniczego. Według prezydenta Radomia byłyby to trwające 2-3 godziny pokazy polskich pilotów. Air Show zaś to dwudniowa impreza z kilkunastoma godzinami podniebnych akrobacji polskich i zagranicznych ekip.

 

Rzecznik Prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak potwierdził, że wojsko nie planuje organizacji Air Show w 2017 r. Impreza ma być przeniesiona na 2018 rok i uświetnić obchody 100-lecia polskiego lotnictwa.

 

Organizacja Air Show w Radomiu 2017 r. budzi w mieście wiele emocji. O ich zorganizowanie w przyszłym roku zabiegają nie tylko władze miasta, ale także m.in. parlamentarzyści PiS, o czym wielokrotnie zapewniali m.in. posłowie Marek Suski i Wojciech Skurkiewicz.

 

Zapowiedź ministra

 

W październiku, podczas wizyty w Radomiu, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapowiedział, że w związku z ich staraniami - Air Show odbędzie się także w 2017 r. - Chciałem jednoznacznie powiedzieć, że oczywiście w roku 2017, jak zawsze, tu właśnie, w Radomiu, a nie gdzie indziej, bo to jest miasto, które to wielkie przedsięwzięcie zaczęło realizować i będzie realizowało zawsze, odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - zapowiedział Macierewicz.

 

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. Od 2003 r. pokazy odbywają się co dwa lata. Ostatnio imprezę zorganizowano w sierpniu 2015 r. Pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa. W zeszłym roku podczas ostatniej edycji imprezy przez dwa dni podniebne ewolucje obserwowało ok. 180 tys. osób. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

 

Organizatorami pokazów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze