Główny Lekarz Weterynarii: zlikwidowano ognisko ptasiej grypy. W strefie zagrożenia jest ponad 700 tys. sztuk drobiu

Polska
Główny Lekarz Weterynarii: zlikwidowano ognisko ptasiej grypy. W strefie zagrożenia jest ponad 700 tys. sztuk drobiu
pixabay/PIRO4D/CC0 Public Domain

- Ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane, wszystkie ptaki zostały zutylizowane - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski. Jednak w 10-kilometrowej strefie zagrożenia jest na ponad 44 fermach jest 722 tys. sztuk drobiu.

- Konsekwencją wystąpienia choroby u ptaków hodowlanych mogą być obostrzenia handlowe – dodał Włodzimierz Skorupski.


W sobotę Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wirusa H5N8 (tzw. ptasiej grypy) u gęsi na fermie Deszcznie (woj. lubuskie). W gospodarstwie tym padło ok. 700 gęsi.

 

Wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony - wokół ogniska o promieniu ok. 10 km. Restrykcje mają obowiązywać przez trzy miesiące. 

Określono także zadania służb, straży, inspekcji oraz władz samorządowych. M.in. zostały rozłożone maty dezynfekcyjne i podjęto inne czynności związane z dezynfekcją tego gospodarstwa.
 
W strefie zagrożenia ponad 700 tys. sztuk drobiu

 

Według Skorupskiego, w 3-km strefie zapowietrzenia znajduje się 14 ferm, w których łącznie znajduje się 236 tys. gęsi i indyków, a w 10-km strefie zagrożenia jest 486 tys. indyków, kaczek i kur. Łącznie w ponad 44 fermach jest 722 tys. sztuk drobiu. Jest to duża ilość - ocenił szef Inspekcji Weterynaryjnej.

 

- Możliwą przyczyną zakażenia mogło być wypuszczenie ptaków na zewnątrz pomieszczenia - zaznaczył Skorupski. Dodał, że wystarczy, że drób zetknie się z odchodami chorego ptaka, by zachorować na ptasią grypę.  

 

Polska jest największym producentem kurczaków w UE

 

- Co dalej - pokażą następne dni. Przede wszystkim hodowcy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji - podkreślił główny lekarz weterynarii.

 

Przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech. Ptasia grypa u ptaków występuje w Niemczech, na Węgrzech, na Ukrainie i w Japonii. 

 

To drugi przypadek choroby w Polsce, ale pierwszy u zwierząt gospodarczych. Na początku listopada wykryto go u ptactwa dzikiego (kaczki) na Jeziorze Dąbie w okolicach Szczecina. Tam też wyznaczono strefy zapowietrzenia i zagrożenia. 

 

Grypa ptaków nie jest szkodliwa dla ludzi

 

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

 

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie