Premier świętowała Barbórkę razem z górnikami KWK Brzeszcze

Polska
Premier świętowała Barbórkę razem z górnikami KWK Brzeszcze
Polsat News

Beata Szydło w niedzielę rano uczestniczyła w uroczystościach barbórkowych w rodzinnych Brzeszczach. Wspólnie przeszli w pochodzie ulicami miasta sprzed kopalni do miejscowego kościoła św. Urbana, gdzie została odprawiona msza święta.

Pochód tradycyjnie otwierała górnicza orkiestra i poczty sztandarowe.

 

Proboszcz parafii św. Urbana ks. Kazimierz Kulpa, zwracając się w homilii do górników, podkreślił, że "na pierwszym miejscu w każdej ekonomii i produkcji powinien być człowiek i jego prawa". - Człowiek jest najważniejszy w oczach bożych. Musi ustąpić przed nim ekonomia, plany, produkcja. Trzeba zadbać o człowieka. I dobrze, bo tak zaczyna się dziać. Dlatego wspierajcie te wszystkie procesy, które się toczą, aby człowiek i jego dobro były najważniejsze - mówił do górników.

 

Duchowny przypomniał, że każdy zjazd w dół do kopalni porusza serce i wywołuje drżenie, czy będzie się on wiązał ze szczęśliwym wyjazdem. Dlatego istnieje potrzeba przestrzegania przepisów. - Są jednak takie wypadki, których nie da się przewidzieć. (…) Dlatego tych, którzy nie wyjechali i pozostali na "wieczną szychtę" polecamy bożemu miłosierdziu - powiedział.

 

W południe szefowa rządu będzie uczestniczyła w akademii barbórkowej w zakładzie górniczym Sobieski w Jaworznie, należącym - podobnie jak kopalnia Brzeszcze - do spółki Tauron Wydobycie.

 

Beata Szydło pochodzi z Brzeszcz. W latach 1998-2005 była burmistrzem miasta.

 

Kopalnia Brzeszcze została założona w 1903 r.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!