Górnicy z kopalni Makoszowy pikietowali przed domem premier Beaty Szydło

Polska
Górnicy z kopalni Makoszowy pikietowali przed domem premier Beaty Szydło
Polsat News

Ok. 200 górników z kopalni Makoszowy, której grozi zamknięcie, w Barbórkę pikietowali przed domem premier Beaty Szydło w Brzeszczach Przecieszynie (Małopolskie). Chcieli zostawić petycję, w której wyrażają zaniepokojenie o losy swojego zakładu. Szefowej rządu nie ma w Przecieszynie. Uczestniczy w uroczystościach barbórkowych w Jaworznie.

- Dziś mamy święto górnicze. W górnictwie nie dzieje się dobrze. Dofinansowanie z budżetu państwa dla naszej kopalni się kończy. Przyjechaliśmy do domu premier, bo ona w ubiegłym roku była podczas kampanii wyborczej przed naszą kopalnią i powiedziała, że jej nie zamknie - powiedział przedstawiciel załogi Jerzy Hubka.

 

- Wielokrotnie prosiliśmy o rozmowę i przyjazd. Pani premier nie przyjechała, więc my przyjechaliśmy do niej - dodał.

 

Według górnika, istnieje szansa by uratować kopalnię Makoszowy. - Nasza kopalnia broni się ekonomicznie. Operatywne zasoby węgla wynoszą 56 mln ton i to wystarczy na długie lata. Węgiel jest dobrej jakości. Potrzeba jedynie dobrej woli rządu, abyśmy mogli funkcjonować - powiedział.

 

KE: wsparcie dla Makoszowy tylko do końca 2016 r

 

Kopalnia węgla kamiennego Makoszowy w Zabrzu, w efekcie zawartego w styczniu 2015 r. porozumienia strony społecznej z rządem Ewy Kopacz, została włączona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jest w niej jedyną, w której nadal wydobywa się węgiel. Korzysta ze zgodnych z unijnymi przepisami budżetowych dopłat do strat produkcyjnych.

 

Według resortu energii, pomoc publiczna dla zakładu przekroczyła 220 mln zł. Zgodnie z niedawną decyzją Komisji Europejskiej, która notyfikowała program pomocowy dla górnictwa, wsparcie dla kopalni może być udzielane jedynie do końca 2016 r. Potem, aby dalej działać, kopalnia musiałaby osiągnąć rentowność.

 

Premier Beata Szydło uczestniczy w uroczystościach barbórkowych w Jaworznie. W niedzielę rano wraz z górnikami brzeszczańskiej kopalni wzięła udział w barbórkowej mszy św. w miejscowym kościele św. Urbana.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie