Amerykanie nie wycofają się z Iraku po pokonaniu Państwa Islamskiego

Polska
Amerykanie nie wycofają się z Iraku po pokonaniu Państwa Islamskiego
PAP/EPA/Gailan Haji
Okolice Mosulu

USA i ich partnerzy z międzynarodowej koalicji antyislamistycznej będą musieli utrzymać obecność wojskową w Iraku także po pokonaniu Państwa Islamskiego, by zapobiec odrodzeniu się tej organizacji - ocenił w sobotę wieczorem minister obrony Ash Carter.

- Siły koalicji nie powinny wycofać się z Iraku po wyzwoleniu z rąk islamistów miasta Mosul, ich bastionu na północy Iraku - podkreślił szef Pentagonu na konferencji poświęconej obronności w kalifornijskim Simi Valley.

 

Trzeba będzie "dopilnować, by pokonane IS pozostało pokonane" - dodał. - Będziemy musieli przeciwdziałać bojownikom usiłującym uciec i podejmowanym przez IS próbom przeniesienia się w inne miejsce i odrodzenia się (tam). W tym celu nie tylko USA, ale cała nasza koalicja musi wytrwać i kontynuować swe zaangażowanie wojskowe - ocenił Carter.

 

Jego zdaniem szczególnie w Iraku koalicja musi "dawać stabilne wsparcie i kontynuować szkolenia, doposażać i wspierać iracką policję, straż graniczną i inne służby, by były w stanie utrzymać pod kontrolą tereny oczyszczone z IS".

 

Szczegółów operacji brak

 

Nie wskazał jednak ani jak długo miałaby trwać przedłużona obecność wojskowa, ani ilu wymagałaby żołnierzy. Decyzje te najprawdopodobniej będą należały już do nowej administracji Donalda Trumpa, który 20 stycznia obejmie urząd prezydencki.

 

Od 17 października trwa ofensywa irackich wojsk rządowych wspieranych przez siły koalicji pod wodzą USA i oddziały kurdyjskie na Mosul, drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju kontrolowany przez IS. Ofensywa posuwa się naprzód powoli, głównie ze względu na to, że w kontrolowanych przez islamistów częściach Mosulu przebywa wciąż ponad milion ludzi, ale także przez silny opór stawiany przez islamistów.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie