Stowarzyszenie Endecja: koniec zawłaszczania państwa

Polska
Stowarzyszenie Endecja: koniec zawłaszczania państwa
Paweł Supernak/PAP

Celem stowarzyszenia jest wymiana elit, budowanie kadr i struktur tak, aby skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne - mówili w sobotę przed inauguracją I Kongresu Stowarzyszenia Endecja posłowie Kukiz’15 i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

- Jest potrzeba, aby Polacy dostali ofertę ludzi, którzy chcą Polskę zmieniać nie poprzez kulturową wojnę, tylko przez pozytywną pracę. Są wspaniałe wzorce, bo jesteśmy dziedzicami wielkiej tradycji, która Polskę w 1918 r odzyskała, uformowała, sprawiła, że Polska była w stanie obronić się, swoją niepodległość zbudować - powiedział Ziemkiewicz.

 

Jego zdaniem dzisiaj trzeba zrobić to samo, czyli zbudować państwo polskie.

 

- Ono jest rozrywane plemienną wojną. Stowarzyszenie Endecja wzywa wszystkich tych, którzy nie chcą prowadzić wojny plemiennej, tylko chcą zbudować państwo służące Polakom, bo Polska musi być dla wszystkich Polaków - zaznaczył.

 

Podkreślił, że stowarzyszenie Endecja ma służyć pracy, budowaniu struktur, kształtowaniu kadr, żeby - jak zaznaczył- skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne. Ziemkiewicz powiedział, że kongres to początek drogi. - Mam nadzieję, że u końca tej drogi będzie Polska endecka zbudowana według najlepszych wzorów, państwo silne, służące wszystkim obywatelom - dodał.

 

Stworzenie nowych elit ponad podziałami

 

Poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15) zaznaczył, że celem stowarzyszenia jest wymiana elit, gdyż po 1989 r. zostały zachowane „kasty komunistyczne”, które - jak mówił - nierozliczone przeszły płynnie do budowy wolnej Polski oraz wymieszały się z nowymi kastami urzędniczo-partyjnymi, które przez 27 lat wymieniały się władzą, betonując scenę polityczną.

 

- Stowarzyszenie Endecja będzie miało na celu wykreowanie nowych elit, które obejmą władzę w kraju nie dla własnych partyjnych interesów, ale wyłącznie dla służby państwu polskiemu - powiedział.

 

Wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak zaznaczył, że zbyt często zapominamy o tym, że tylko interesy polskie mogą stanowić jakąkolwiek wartość.

 

- Nie chcemy działać na podziały, ale ponad podziałami. Chcemy, aby nasza ojczyzna była zarządzana pragmatycznie, nie interesem politycznym, a interesem narodowym - powiedział.

 

- Chcemy, aby w czasie kongresu wybrzmiało, że my, endecy, narodowi demokraci będziemy maszerować nie jeden dzień, ale 365 dni w roku- powiedział poseł Kukiz’15 Sylwester Chruszcz.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie