Rosja gotowa na rozmowy z USA w sprawie Syrii

Świat
Rosja gotowa na rozmowy z USA w sprawie Syrii
PAP/EPA/Aleppo Media Center/Handout

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że Moskwa jest gotowa na rozmowy z USA w sprawie całkowitego wyprowadzenia rebeliantów z Aleppo na północnym zachodzie Syrii. Wspierana przez Rosję armia syryjska zdobywa tam kolejne rebelianckie dzielnice.

Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do rozmów podczas oficjalnej wizyty w Japonii.

 

Armia syryjska wspierana m.in. przez Rosję zajęła w nocy z piątku na sobotę dzielnicę Aleppo, Tarik al-Bab. Oznacza to, że siły rządowe zdobyły 60 proc. strefy kontrolowanej wcześniej przez rebeliantów - poinformowało wcześniej w sobotę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 

Armia odbiła też drogę łączącą zachodnie dzielnice, które są w rękach sił prorządowych, z międzynarodowym lotniskiem w Aleppo, również kontrolowanym przez reżim i położonym na południe od Tarik al-Bab.

 

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblegane przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję, sojuszniczkę Damaszku.

 

Rebelianci ostrzegają, że reżim i Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Organizacje pomocowe alarmują, że miastu, w którym brakuje żywności, paliwa i środków medycznych, grozi katastrofa humanitarna.

 

Według Obserwatorium od 15 listopada we wschodnim Aleppo zginęło 307 cywilów, w tym 42 dzieci i 21 kobiet. W zachodniej części miasta życie straciło w tym czasie 59 osób.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie