Karczewski: "Borusewicz poprowadzi posiedzenie Senatu przed świętami"

Polska
Karczewski: "Borusewicz poprowadzi posiedzenie Senatu przed świętami"
Polsat News

Bogdan Borusewicz jeszcze w tym roku, przed Bożym Narodzeniem poprowadzi obrady Senatu - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, zapytany w sobotę w RMF FM, czy wicemarszałek z PO będzie jeszcze w tym roku prowadził posiedzenia wyższej izby parlamentu.

- To jest tajemnica, ale taka tajemnica, na którą już wszyscy znają odpowiedź. Na następnym posiedzeniu, nie tym, które będzie jeszcze w najbliższym tygodniu, ale na następnym, tuż przed Bożym Narodzeniem, wypijemy bożonarodzeniową kawę i pan marszałek już będzie prowadził obrady. Jeszcze w tym roku - powiedział Karczewski.

 

Bogdan Borusewicz, który jest wicemarszałkiem Senatu, podczas ostatnich posiedzeń izby był odsunięty od prowadzenia obrad.

 

6 października, po przedstawieniu informacji o działalności Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r. przez jego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, senator PiS Jan Maria Jackowski zgłosił wniosek o przerwę w obradach do 19 października - na ten dzień zaplanowano również rozpoczęcie kolejnego posiedzenia izby. Jackowski swój wniosek uzasadniał tym, że senatorowie muszą przygotować się do debaty nad informacją przedstawioną przez prezesa TK, który - według senatora PiS - w swym wystąpieniu "wyszedł poza zakres merytoryczny punktu, którym była informacja o działalności TK w 2015 r. i podjął się recenzowania aktualnych prac parlamentu".

 

Prowadzący wówczas obrady Borusewicz, po ustaleniu, że 19 października prezes TK nie może być obecny w Senacie, ogłosił przerwę w obradach do 20 października.

 

Jeszcze tego samego dnia marszałek Karczewski oświadczył, że ta decyzja nie była konsultowana i że Borusewicz stracił jego zaufanie oraz że senatorowie PiS rozpatrują możliwość odwołania go z funkcji wicemarszałka Senatu. 18 października Karczewski poinformował, że Borusewicz "póki co" nie będzie prowadził posiedzeń Senatu.

 

Ostatecznie, decyzją Karczewskiego, posiedzenie Senatu zostało wznowione we wtorek 18 października. A kolejne posiedzenie Senatu rozpoczęło się zgodnie z pierwotnym planem 19 października.

 

PAP

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie