Bułgaria: policja przejęła 80 kg heroiny i broń "wystarczającą do przeprowadzenia dużego ataku terrorystycznego"

Świat
Bułgaria: policja przejęła 80 kg heroiny i broń "wystarczającą do przeprowadzenia dużego ataku terrorystycznego"
Flickr/ U.S. Army Europe

W ciągu ostatniej doby bułgarska policja przejęła dużą ilość broni - według MSW wystarczającą do dokonania ataku terrorystycznego na szeroką skalę - oraz 80 kg heroiny o czarnorynkowej wartości prawie 1,5 mln euro.

Szef służb operacyjnych MSW Georgi Kostow poinformował na konferencji prasowej w sobotę, że heroinę znaleziono w Sofii. Miała być przewieziona do Włoch. Akcję przeprowadzono wspólnie z amerykańską agencją rządową do walki z narkotykami DEA (Drug Enforcement Administration). Podczas operacji aresztowano dwóch obywateli Bułgarii.

 

Pięcioosobowy gang handlarzy bronią

 

Jednocześnie w Starej Zagorze, w południowej części kraju, zatrzymano członków pięcioosobowego gangu handlarzy bronią. Dwóch z nich pracowało w zakładach zbrojeniowych. Służba do walki z przestępczością zorganizowaną przejęła 14 pistoletów, 6 strzelb, dużą ilość materiału wybuchowego heksogen, 77 detonatorów, granaty do granatników, ponad 550 kul oraz inną broń i amunicję. Według Kostowa broń była przeznaczona na wywóz do innego kraju, nie podał jednak, do jakiego. "Jest wystarczająca do przeprowadzenia dużego ataku terrorystycznego" - podkreślił.

 

Dwa tygodnie temu policja rozbiła sześcioosobowy gang handlarzy bronią i skonfiskowała największą w ostatnich kilku dekadach ilość broni - ponad 60 pistoletów maszynowych Uzi, pistolety innych marek, naboje, celowniki optyczne.

 

W ostatnich dwóch miesiącach wewnątrz Bułgarii i na granicznych przejściach przejęto trzy duże partie heroiny, łącznie prawie 70 kg. Jednocześnie celnicy przejęli dwie partie kokainy, łącznie ok. 50 kilogramów, wycenionej na 5 mln euro. Jedna z tym partii była nietypowo przemycana z Niemiec do Turcji. Od początku roku skonfiskowano ponad 100 kg kokainy, dziesięciokrotnie więcej niż w 2015 r., oraz ponad dwukrotnie więcej heroiny.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie