Lipnicka, Skolimowski i Majchrzak mają Złote Glany

Kultura
Lipnicka, Skolimowski i Majchrzak mają Złote Glany
cinergiafestival.pl

Film "Wspomnienie lata" w reż. Adama Guzińskiego został uznany za najlepszy debiut polski 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które zakończyło się w piątek w Łodzi. W kategorii debiutu europejskiego nagrodzono "Tydzień i jeden dzień" który wyreżyserował Asaph Polonsky.

Zdobywców głównych nagród organizowanego w Łodzi po raz 21. FKE widzowie poznali na finałowej gali festiwalu.

 

Jabłko i Łódka za debiuty

 

W kategorii debiutów polskich Kryształowe Jabłko otrzymał film w "Wspomnienie lata" w reżyserii Adama Guzińskiego za "delikatne i pełne humanistycznej wrażliwości ukazanie dojrzewania nastolatka i dramatu jego matki, rozdartej między rodzinnym obowiązkiem a kobiecą namiętnością oraz za wierne osadzenie ich historii w atroficznych realiach gierkowskiego peerelu".

 

Kryształową Łódkę za debiut europejski otrzymał izraelski film "Tydzień i jeden dzień", który wyreżyserował Asaph Polonsky. Zdaniem jury, obraz zdobył nagrodę "za oryginalne sportretowanie traumatycznej sytuacji, jaką jest utrata ukochanego dziecka; za dojrzałość w pokazaniu skrajnych stanów emocjonalnych i umiejętne balansowanie między tragifarsą a dramatem. Za świetną konstrukcję scenariusza".

 

Glany dla Skolimowskiego i Majchrzaka

 

Na finałowej gali wręczono także statuetkę Złotego Glana reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu - tegorocznemu zdobywcy weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości. Złotym Glanem uhonorowano również zmarłego w tym roku Andrzeja Wajdę, którego "Powidoki" zaprezentowano ostatniego dnia Forum Kina Europejskiego na pokazie specjalnym. Złoty Glan to nagroda dla twórców kina idących pod prąd, przeciwstawiających się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej. Z kolei Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę specjalną przyznawaną za najlepszą kreację aktorską 2016 roku. Aktor został wyróżniony za rolę w filmie "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

 

Na inaugurację imprezy statuetkę Złotego Glana otrzymał jeszcze aktor Krzysztof Majchrzak.

 

W tym roku podczas Forum widzowie mogli obejrzeć ponad 50 filmów w dziewięciu sekcjach programowych oraz uczestniczyć w wielu spotkaniach z artystami i imprezach towarzyszących. Orlen Cinergia to także konkursy na najlepszy debiut polski i zagraniczny.

 

Nagrody za piosenkę filmową

 

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Po raz pierwszy odbyła się w 1992 r. Ideą wydarzenia jest prezentacja najbardziej wartościowych produkcji kina europejskiego - debiutów, premier i klasyki. W ramach FKE odbywa się również KamerTon - Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej. W tym roku wybrano utwór "Co jest ze mną nie tak?" - z filmu "Kamper" w wykonaniu duetu Pezet i Czarny Hi-Fi. Z kolei w ręce Anity Lipnickiej trafił Złoty Glan.

 

PAP

 

 

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!