4,5 mln świateł i nowa choinka na pl. Zamkowym. Jest świąteczna iluminacja w Warszawie

Polska
4,5 mln świateł i nowa choinka na pl. Zamkowym. Jest świąteczna iluminacja w Warszawie
Polsat News

W sobotę po zmroku na ulicach Warszawy rozbłysła świąteczna iluminacja. Tegoroczna oświetlenie stolicy liczy prawie dwa razy więcej lampek niż w poprzednich sezonach - długość instalacji to ponad 20 kilometrów. Jak co roku na placu Zamkowym stanęła 27-metrowa choinka, z zupełnie nowymi ozdobami, a świetlne dekoracje upiększają niemal całą Starówkę.

Główną osią stołecznych iluminacji świątecznych jest Trakt Królewski - od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu.

 

Rozświetlone są też Al. Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, Marszałkowska (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), Świętokrzyska, Mokotowska i  Targowa.

 

Świetlnych dekoracji nie brakuje również na Francuskiej, placu Wileńskim i Ząbkowskiej, placu Powstańców Warszawy. Głównym elementem dekoracyjnym na ulicach Starówki są baldachimy. Świetlne sufity zostały zamontowane nad ulicami: Piwną, Świętojańską, Zapiecek, Nowomiejską i Freta. Jak co roku na Rynku Starego Miasta jest lodowisko. Na dzieci atrakcje  czekają m.in. na skwerze Hoovera, gdzie stoi ciuchcia i chata św. Mikołaja.

 

W sumie iluminacja o nazwie  "Sen o zimowej Warszawie"  składa się z prawie 4,5 mln energooszczędnych ledowych diod i niemal 1,3 tys. elementów dekoracyjnych.

 

Koszt - 6,5 mln zł

 

Są też świetlne instalacje, m.in. "Brama Życzeń" na pl. Grzybowskim,  "Śnieżne Planetarium" przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, paw w Alejach Ujazdowskich, "Czarujący autobus" na pl. Na Rozdrożu.

 

Całość iluminacji kosztuje 6,5 mln zł. Cena obejmuje projekt, wykonanie nowych dekoracji, montaż i demontaż całości iluminacji, jej przechowywanie i serwisowanie.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie