"To naruszenie porozumienia atomowego". Iran krytykuje Amerykanów za przedłużenie sankcji

Świat
"To naruszenie porozumienia atomowego". Iran krytykuje Amerykanów za przedłużenie sankcji
Flickr/ Kamyar Adl/ CC BY 2.0

Decyzja amerykańskiego Kongresu w sprawie przedłużenia o 10 lat sankcji wobec Iranu to naruszenie postanowień historycznego porozumienia atomowego, podpisanego w 2015 roku przez Teheran i światowe mocarstwa - oświadczyło w piątek irańskie MSZ.

"Przedłużenie sankcji przez Kongres USA to naruszenie porozumienia (atomowego). Zgłosimy tę sprawę irańskiej komisji wyznaczonej do nadzorowania realizacji tej umowy" - wynika z oświadczenia odczytanego przez rzecznika resortu dyplomacji Bahrama Ghasemiego w telewizji, o czym poinformowała irańska agencja IRNA.

 

- Rząd amerykański jest odpowiedzialny za wywiązywanie się ze swoich zobowiązań na arenie międzynarodowej - powiedział Ghasemi.

 

Członkowie Kongresu twierdzą, że odnowienie ustawy o sankcjach wobec Iranu (Iran Sanctions Act, ISA) nie koliduje z porozumieniem w sprawie irańskiego programu atomowego. Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ostrzegał w listopadzie, że przedłużenie sankcji będzie przez Iran traktowane jako naruszenie zapisów tej umowy oraz zagroził konsekwencjami.

 

Trump przeciwko porozumieniu

 

Stany Zjednoczone zawiesiły sankcje wobec Iranu związane z jego programem atomowym, ale utrzymują wiele innych, związanych z łamaniem praw człowieka, wsparciem terroryzmu na Bliskim Wschodzie czy programem balistycznym.

 

Obecna ustawa ISA wygasa 31 grudnia. Izba Reprezentantów USA uchwaliła przedłużenie sankcji wobec Iranu w listopadzie; po czwartkowym głosowaniu Senatu do prezydenta Baracka Obamy należy decyzja, czy zatwierdzić to przedłużenie. Biały Dom ogłosił już, że prezydent nie podpisze niczego, co naraża na szwank porozumienie z Iranem.

 

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęło porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj.

 

Krytykiem porozumienia atomowego z Iranem jest amerykański prezydent elekt Donald Trump.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie