Szydło: polski węgiel będzie synonimem nowoczesności

Polska
Szydło: polski węgiel będzie synonimem nowoczesności
PAP/Andrzej Grygiel
Premier Beata Szydło otrzymała rzeźbę z węgla podczas Akademii Barbórkowej w PGG w Rybniku

- Synonimem rozwoju i nowoczesnych technologii - dodała premier Beata Szydło podczas piątkowego spotkania z górnikami w Rybniku z okazji barbórki. Premier zapewniła, że "nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa". - Niech żyje nam górniczy stan! - powiedziała szefowa rządu.

Szefowa rządu podczas akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podkreśliła, że realizowane przez jej gabinet zmiany na rzecz poprawy sytuacji polskiego górnictwa przynoszą efekty. - Polskie górnictwo zaczyna mieć przed sobą dobrą pespektywę, ale musimy konsekwentnie nadal podążać tą drogą zmian - powiedziała Szydło.

 

"Niech żyje nam górniczy stan!"


- Wszyscy wiemy doskonale, że tylko i wyłącznie wtedy osiągniemy ten cel, który sobie założyliśmy, że polski węgiel będzie w przyszłości synonimem nowoczesności, rozwoju, nowoczesnych technologii. Będzie dawał szansę na rozwój nie tylko Śląska, ale całego naszego kraju. Tylko wtedy to osiągniemy kiedy będziemy konsekwentni i do końca przeprowadzimy ten proces zmian, który rozpoczęliśmy - zapewniła premier.


Premier złożyła życzenia i podziękowania dla górników, za ten trudny rok. Życzyła górnikom, by ich praca była bezpieczna, by każdy zjazd kończył się szczęśliwym wyjazdem, a kolejne miesiące były dającymi nadzieję. - Aby święta Barbara miała w opiece Was i Wasze rodziny. Niech żyje nam górniczy stan! - powiedziała szefowa rządu.

 

"Polskie górnictwo jest potrzebne Europie"

 

- Przekonaliśmy Brukselę, że polskie górnictwo jest potrzebne nie tylko Polsce, ale i Europie - mówiła premier. Przypomniała, że niedawno Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomocowy program rządu dla kopalń.


- Musimy pamiętać, że ta droga jeszcze przed nami - ten sukces, na końcu którego będziemy się cieszyć z tego, że jest nowoczesne i dobrze rozwijające się górnictwo, rentowne kopalnie, że jest praca, że przychodzą do pracy w kopalni nowi, młodzi pracownicy, którzy tutaj mogą realizować swoje ambicje, mogą pracować mogą spełniać swoje marzanie - powiedziała Szydło.

 

"Pamiętajmy o tych, którzy odeszli na wieczną szychtę"

 

Premier w piątek wieczorem podkreśliła, że tegoroczna Barbórka została okryta żałobą po ośmiu górnikach, którzy zginęli przed kilkoma dniami w kopalni miedzi Rudna.  


- Łączymy się w bólu z rodzinami, którzy stracili bliskich: ojców, synów, braci.(...) Pamiętajmy o tych ośmiu górników, którzy tam na dole zginęli na szychcie, pracując ciężko dla swoich rodzin, po to, by ich firma mogła się rozwijać, pamiętajmy też o tych wszystkich, którzy w tym roku odeszli na wieczną szychtę - apelowała premier. 


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie