Sejm jednym głosem ws. tzw. Państwa Islamskiego

Polska
Sejm jednym głosem ws. tzw. Państwa Islamskiego
Flickr/Day Donaldson/CC BY 2.0

Posłowie podjęli w piątek uchwałę w sprawie "potępienia systematycznego, masowego mordowania mniejszości religijnych przez tzw. ISIS". Za przyjęciem było 416 głosujących, jeden wstrzymał się.

Projekt uchwały zaproponowany przez komisje opiera się na podobnych dokumentach wypracowanych wcześniej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i PE.

 

Uchwała zawiera potępienie "agresywnej ekstremistycznej ideologii" tzw. Państwa Islamskiego, systematycznych i powszechnych ataków przeciwko ludności cywilnej, naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym tych popełnianych na tle religijnym lub etnicznym, oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego.

 

Apel do muzułmańskich liderów

 

W swojej uchwale Sejm przyłączył się ponadto do stanowiska przyjętego wcześniej przez PE, wzywając do poszanowania praw "wszystkich mniejszości religijnych i etnicznych zamieszkujących w Iraku i w Syrii" - m.in. prawa do dalszego przebywania na terenach zwyczajowo zamieszkałych przez nich w przeszłości oraz do pełnego i swobodnego praktykowania swoich religii.

 

Uchwała wyraża zaniepokojenie "drastycznym zmniejszeniem" wspólnot chrześcijańskich z terenów Bliskiego Wschodu oraz potępienie wobec "wszelkich takich interpretacji przesłania islamu, które torują drogę do brutalnej, okrutnej, totalitarnej, opresyjnej i ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację Chrześcijan i innych mniejszości". Uchwała zawiera ponadto apel - m.in. do "liderów muzułmańskich na całym świecie" - wzywający do "pełnego potępienia okrucieństw popełnianych przez tzw. ISIS wobec Chrześcijan, Jazydów i innych rdzennych mniejszości religijnych".

 

Tzw. Państwo Islamskie

 

W 2014 r. dżihadyści z ISIS zajęli jedną trzecią Iraku i proklamowali tam - oraz na sąsiadujących terenach syryjskich - kalifat pod nazwą Państwo Islamskie. Od tego czasu dzięki kontrofensywom sił irackich i kurdyjskich, przy wsparciu ze strony koalicji pod przywództwem USA, prowadzącej naloty, oraz dzięki działaniom wspieranych przez Iran szyickich bojówek dżihadyści zostali usunięci z kilku miast, w tym z leżącej ok. 50 km na zachód od Bagdadu Faludży.

 

Irackie siły rządowe przejęły również - w ramach prowadzonej od października ofensywy - kontrolę nad wschodnimi obrzeżami Mosulu - drugiego co do wielkości miasta w Iraku, uznawanego za stolicę terenów znajdujących się pod kontrolą dżihadystów.

 

Międzynarodowa koalicja zwalczająca IS liczy około 60 państw - w tym Polskę, a także kraje arabskie i azjatyckie - o bardzo różnym stopniu zaangażowania wojskowego. Państwa koalicji wspierają armię iracką i peszmergów atakami z powietrza i ostrzałem artyleryjskim, a także doradzają i szkolą.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze