PO powoła Biuro Interwencji Obywatelskich

Polska
PO powoła Biuro Interwencji Obywatelskich
PAP/Leszek Szymański
Andrzej Halicki

- Będziemy interweniować, będziemy udzielać pomocy, będziemy zbierać wszystkie przypadki po to, aby nie zostały one w cichości zrealizowane przeciwko obywatelom. (...) Nie może być zgody na to, aby w taki sposób, jak dzieje się to dziś, niszczyć to, co było wielką zdobyczą polskiego społeczeństwa obywatelskiego, kochającego wolność. Nie będziemy bierni - powiedział nowy szef Biura Andrzej Halicki.

Biuro Interwencji Obywatelskich zajmie się m.in. monitorowaniem przypadków łamania praw obywatelskich i przeciwdziałania takim przypadkom - poinformował w piątek rzecznik PO Jan Grabiec.

 

- Celem nowej instytucji jest ochrona praw obywatelskich; jej szefem został Andrzej Halicki, który będzie koordynował prace Biura - powiedział Grabiec. Jak ocenił, w Polsce mamy do czynienia z "wieloma przykładami ingerencji politycznych i wykorzystywania instytucji państwa do zastraszania obywateli, po to, aby nie brali udziału w życiu publicznym".

 

Halicki ocenił, że w Polsce - za rządów PiS - jest coraz więcej przykładów łamania podstawowych zasad demokratycznych i praw obywatelskich.

 

Poseł PO poinformował, że przy biurach regionalnych PO i biurach poselskich powstanie sieć Biur Interwencji Obywatelskich. Zapowiedział, że Biuro będzie współpracowało z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną praw człowieka.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie