Około 150 mln zł na remonty torowisk w Krakowie

Biznes
Około 150 mln zł na remonty torowisk w Krakowie
Flickr.com/Friday65

Kraków zamierza przeznaczyć około 150 mln zł na przebudowy torowisk zaplanowane na lata 2017-2021. Inwestycje te zyskają 76 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

W piątek zaprezentowano harmonogram prac na najbliższe lata opracowany przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT). Do modernizacji wytypowano ulice, które wymagają pilnej przebudowy z uwagi na stan techniczny torowisk, a także te z największym ruchem tramwajowym.

 

Zgodnie z harmonogramem jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa torowiska na rondzie Kocmyrzowskim. Polegać ona będzie na wymianie całego układu torowego, sieci trakcyjnej wraz ze słupami trakcyjnymi oraz oświetleniem. Prace zakończą się w 2017 roku.

 

Trzeci etap przebudowy wokół Plant

 

W przyszłym roku planowana jest przebudowa torowiska i jezdni na kolejnym odcinku ul. Basztowej, od ul. Długiej do skrzyżowania z Pawią. Będzie to trzeci etap przebudowy układu drogowego wokół Plant skutkującej nową organizacją ruchu, czyli wprowadzeniem jednego kierunku jazdy dla samochodów.

 

W 2017 roku ZIKiT ogłosi też przetarg na przebudowę ul. Zwierzynieckiej, Kościuszki, pętli tramwajowej "Salwator" i podstacji trakcyjnej Tenczyńska. Inwestycja ta planowana jest w 2018 roku.

 

Zmiany w Nowej Hucie

 

W tym samym roku zarządca infrastruktury transportowej przygotowuje się do przebudowy ul. Krakowskiej i al. Solidarności w Nowej Hucie na odcinku od pl. Centralnego do ul. Bulwarowej. W kolejnych latach możliwe do wykonania są także remonty torowisk na ul. Starowiślnej (2020 rok) i Królewskiej - od alei Trzech Wieszczów do ul. Rydla (2021 rok). Wtedy dodatkowo przebudowana zostanie pętla tramwajowa Bronowice Małe oraz skrzyżowanie ul. Królewskiej z al. Trzech Wieszczów.

 

Ponadto przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Dietla, ul. Krakowskiej i ul. Stradomskiej. Remont czeka także Most Piłsudskiego, który zostanie wypiaskowany i odmalowany, zyska nowe oświetlenie i iluminację oraz nowe torowisko i jezdnię.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie