"Nigdy nie pogodzimy się z naruszeniem integralności Ukrainy". Duda po spotkaniu z Poroszenką

Polska
"Nigdy nie pogodzimy się z naruszeniem integralności Ukrainy". Duda po spotkaniu z Poroszenką
PAP/Jacek Turczyk

Polska i - mam nadzieję - cała wspólnota międzynarodowa, nigdy nie pogodzi się z naruszaniem integralności terytorium niepodległego i suwerennego państwa, jakim jest Ukraina - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Prezydent mówił, że Polska wspiera Ukrainę w walce o suwerenność i o zachowanie integralności terytorialnej. - Niestety jest tak, że dziś część terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, zajęta przez Rosję - powiedział Duda.

 

- Polska, a mam nadzieję, że także wspólnota międzynarodowa nigdy się z tym faktem nie pogodzi. Jest to dramatyczny i tragiczny precedens, że po II wojnie światowej, po tym, jak granice w Europie zostały uregulowane po roku 1989 i początku lat 90., kiedy ukształtowały się niepodległe państwa i ostatecznie upadła "żelazna kurtyna", ktoś znowu próbuje dzielić Europę na strefy wpływów, narusza integralność terytorium niepodległego i suwerennego państwa, jakim jest Ukraina - powiedział prezydent.

 

- Polska stoi dzisiaj przy Ukrainie i wspiera Ukrainę w dążeniu do odzyskania terytorium i tego aby konflikt zbrojny się jak najszybciej zakończył, żeby nie ginęli ludzie, żeby młodzi obywatele Ukrainy nie musieli jechać tam, gdzie ich życie jest zagrożone, a tak się niestety cały czas dzieje - powiedział Duda.

 

Uhonorują tych, którzy działali na rzecz poprawy relacji

 

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że razem z prezydentem Ukrainy chcą uhonorowania Polaków i Ukraińców, którzy pomagali sobie podczas II wojny światowej. Jak ocenił, taka inicjatywa pomoże w budowaniu atmosfery braterstwa i pojednania między naszymi narodami.

 

Podkreślił, że istotą tej inicjatywy jest m.in. pokazywanie prawdy historycznej. - Z drugiej strony honorowanie, nagradzanie, pokazywanie tych, którzy w trudnych momentach w czasie wojny - kiedy dochodziło do najbardziej bolesnych wydarzeń pomiędzy naszymi narodami i na Wołyniu, i w innych miejscach, gdzie ginęli Polacy, ale gdzie ginęli także Ukraińcy - żeby tych ludzi, którzy pokazali wtedy człowieczeństwo, braterstwo pomiędzy sąsiadami, którzy krótko mówiąc pokazali także miłosierdzie, to co tak istotne w człowieczeństwie, żeby tych ludzi odnajdywać, nagradzać tytułem i nagradzać także odznaczeniem - powiedział prezydent.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie