Kerry: niech skończy się zabijanie w Aleppo, niech dotrze tam pomoc

Świat
Kerry: niech skończy się zabijanie w Aleppo, niech dotrze tam pomoc
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

- To już koniec Aleppo - powiedział w piątek w Rzymie sekretarz stanu USA John Kerry podczas Forum Med - Dialogi Śródziemnomorskie. Następnie dodał: - Teraz, kiedy nadchodzi tam zimno, ważne jest, by świat przystąpił do działań humanitarnych i by skończyła się przemoc.

Rzymskie spotkanie przedstawicieli 55 krajów na temat sytuacji w rejonie Morza Śródziemnego odbywa się, jak zauważa Ansa, w cieniu "agonii Aleppo".

 

Wznowienie rozmów pokojowych

 

Amerykański sekretarz stanu poinformował, że w trakcie obrad w Wiecznym Mieście dyskutowano o możliwości wznowienia rozmów pokojowych w Genewie z udziałem wszystkich stron konfliktu syryjskiego.

 

- Jeśli stworzy się warunki do tego, by umożliwić ludziom opuszczenie Aleppo, być może uda się też doprowadzić do rozmów w Genewie - powiedział.

 

- Nikt nie popadł w rezygnację w obliczu przemocy w Aleppo, być może zrobił to reżim (prezydenta) Asada, który, jak się zdaje, chce łamać bezkarnie wszystkie zasady międzynarodowe - dodał John Kerry.

 

"Świat jednoczy się"

 

Większym optymizmem, jak się zauważa, przepełnione było jego wcześniejsze wystąpienie na forum Med.

 

- Świat nie upada, przeciwnie - jednoczy się - oświadczył. Mówił też o sytuacji globalnej, która w jego ocenie daje powody do satysfakcji.

Podkreślił: - Jesteśmy blisko następnego pokolenia w Afryce, które będzie wolne od Aids. Doszliśmy do punktu, gdy dziecko kobiety będącej obecnie w ciąży będzie miało możliwość pójścia do szkoły - wymieniał. Przypomniał, że spadła liczba zgonów kobiet podczas porodu i "po raz pierwszy w historii ludzkości wskaźnik ubóstwa na poziomie międzynarodowym wynosi poniżej 10 procent".

 

Podsumowując prezydenturę Baracka Obamy powiedział: - Nie rozwiązał wszystkich problemów, ale szczerze staraliśmy się stawić im czoło i stworzyć podstawy przywództwa. Zapewnił też, że po zakończeniu pracy w administracji "jako obywatel Kerry" będzie dalej zaangażowany na rzecz pokoju.

 

"Krym nie jest problemem"

 

W piątek sekretarz stanu USA godzinę rozmawiał w Rzymie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. O szczegółach spotkania nie poinformowano.

 

Media przytaczają wypowiedź Ławrowa z jego wystąpienia na rzymskim forum, gdzie oświadczył, że "Krym nie jest problemem".

 

- To terytorium Federacji Rosyjskiej, zwrócone Rosji w wyniku referendum ludowego - oświadczył Ławrow.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie