Historia Polski bez Lecha Wałęsy

Polska
Historia Polski bez Lecha Wałęsy
Polsat News

Książę Mieszko I i czeska Dobrawa, przeor Augustyn Kordecki, "Rudy", "Alek", "Zośka" - te postaci powinien znać uczeń IV klasy szkoły podstawowej według projektu nowej podstawy programowej ministerstwa edukacji narodowej. Na liście "postaci i wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej" nie ma m.in. Lecha Wałęsy. Mowa jedynie o „bohaterach Solidarności”.

Lista wyznacza zakres nauczania historii w czwartej klasie po planowanej reformie edukacji.

 

Uczeń ma znać "symbole narodowe, państwowe i religijne"

 

Celem edukacji ma być "poznanie ważnych wydarzeń z dziejów narodu polskiego, zwłaszcza przez dokonania wybitnych postaci historycznych; zapoznanie z symbolami narodowymi, państwowymi i religijnymi; wyjaśnienie ich znaczenia oraz kształtowanie szacunku wobec nich".

 

Według propozycji, ważne postaci i wydarzenia historii Polski w XX wieku to: Józef Piłsudski i jego żołnierze, Eugeniusz Kwiatkowski, "Zośka", "Alek" i "Rudy”, "żołnierz niezłomny" Witold Pilecki, papież Jan Paweł II oraz "Solidarność" i jej bohaterowie.

 

Nazwiska Wałęsy nie ma też w założeniach do nauczania historii w klasie VIII. Nie pojawia się ono ani w kontekście powstania i działania  NSZZ "Solidarność" ani wśród głównych uczestników porozumień Okrągłego Stołu.

 

Od 30 listopada dwa projekty (podstawy programowej oraz ramowych planów nauczania) są przedstawione na stronie ministerstwa do zaopiniowania przez ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów (do 9 grudnia). Za oba dokumenty odpowiada Departament Podręczników, Programów i Innowacji.

 

"Solidarność" tak, ale bez nazwisk 

 

W obecnie obowiązujących wytycznych dla uczniów szkół podstawowych także nie ma nazwiska Lecha Wałęsy. 

 

Uczeń powinien scharakteryzować postać Franciszka z Asyżu, umieć opowiedzieć o królowej Jadwidze oraz życiu Mikołaja Kopernika. O „Solidarności” musi umieć opowiedzieć „z użyciem takich słów, jak strajk, walka bez przemocy, stan wojenny, Okrągły Stół”. Tu też nie ma nazwisk liderów ruchu.

 

Wałęsy nie wymienia się ani jako byłego prezydenta, ani jako współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność, ani jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla, ani nawet jako jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia - zestawienia opublikowanego w 1999 roku przez tygodnik Time (drugim z Polaków na liście jest Jan Paweł II).

 

wp.pl, polsatnew.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie