FSB ostrzega przed cyberatakami na rosyjski system bankowy. Miałoby do nich dojść 5 grudnia

Świat
FSB ostrzega przed cyberatakami na rosyjski system bankowy. Miałoby do nich dojść 5 grudnia
Flickr/ Katy Levinson/ CC BY-SA 2.0

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w piątek, że podejmuje działania, by zapobiec planowanym na okres od 5 grudnia cyberatakom zagranicznych służb specjalnych na rosyjski system bankowy.

W oświadczeniu FSB napisano, że serwery mające posłużyć do planowanych ataków i ośrodki dowodzenia znajdują się w Holandii i należą do ukraińskiej firmy hostingowej (udostępniającej miejsce na serwerach) BlazingFast.

 

Według FSB celem planowanych ataków jest destabilizacja systemu finansowego Rosji. Atakom miałoby towarzyszyć rozsyłanie SMS-ów i zamieszczanie na portalach społecznościowych postów zapowiadających bliski upadek głównych rosyjskich banków i załamanie się systemu kredytowo-finansowego. FSB twierdzi, że zaatakowane miałyby zostać cele w kilkudziesięciu rosyjskich miastach.

 

Agencja Associated Press przypomina, że administracja prezydenta Baracka Obamy oskarżyła Rosję o serię hakerskich ataków, mających na celu ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie; Moskwa zaprzecza tym oskarżeniom.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie