Agencja S&P utrzymała rating Polski. Podniosła perspektywę

Biznes
Agencja S&P utrzymała rating Polski. Podniosła perspektywę
Flickr/Funky Tee/CC BY 2.0

Agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, perspektywa została podniesiona w górę z negatywnej do stabilnej - poinformowała agencja w piątek w komunikacie.

W komunikacie podano też, że Agencja Standard & Poor's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. do 3,0 proc. z 3,5 proc. rdr i jednocześnie podwyższyła prognozę na 2017 r. do 3,3 z 3,2 proc.


Agencja obniżyła prognozę relacji deficytu sektora finansów publicznych do PKB Polski w 2016 do 2,6 proc. z 2,9 proc., a w 2017 r. do 3,1 proc. z 3,2 proc.

 

Rating wyższy, gdy nastąpi trwała poprawa 

 

Agencja wskazała także, iż może podwyższyć rating, jeżeli Polska osiągnie trwałą poprawę salda zewnętrznego, prowadzącą do szybszej względem oczekiwań redukcji długu zewnętrznego netto.


Podwyżka może nastąpić również wtedy, jeżeli deficyt budżetowy spadnie szybciej niż tego oczekiwano lub agencja zauważy trwałą obniżkę poziomu zadłużenia netto, a Polska ograniczy wydatki na obsługę zadłużenia.

 

Rating niższy, gdy pogorszą się finanse publiczne 


"Z drugiej strony, możemy obniżyć ratingi, jeśli finanse publiczne pogorszyłyby się bardziej niż nasz scenariusz bazowy lub też zaobserwujemy wzrost aktywności quasi-fiskalnej instytucji znajdujących się pod kontrolą państwa, co mogłoby osłabić budżet" - napisano w komunikacie.


W połowie stycznia agencja Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus", z perspektywą negatywną. Złoty wtedy gwałtownie się osłabił.


W lipcu br. S&P utrzymała rating Polski na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną.

 

Resort finansów: słabną obawy o instytucje państwowe

 

Ministerstwo Finansów w komentarzu wydanym w piątek po ogłoszeniu ratingu zwraca uwagę, że S&P jako główny czynnik przemawiający za podwyższeniem perspektywy wskazuje słabnące obawy o kluczowe instytucje państwowe.


"Jednym  z głównych argumentów za obniżeniem oceny ratingowej przez agencję w styczniu br. były obawy analityków S&P o niezależność Narodowego Banku Polskiego. Ministerstwo Finansów wielokrotnie wskazywało na absurdalność tego argumentu. Niezależność Narodowego Banku Centralnego jest faktem, co ostatecznie zostało dostrzeżone przez agencję S&P w dzisiejszym komunikacie. Agencja przyznała, że w bieżących działaniach rządu nie widzi zagrożenia dla wiarygodności lub niezależności NBP" - zaznacza w komunikacie MF.


Resort zwraca także uwagę, że agencja obniżyła co prawda prognozę wzrostu PKB na ten rok do 3,0 proc., ale zaznaczyła, że niższy PKB nie wpłynie niekorzystnie na stan finansów publicznych.


"W kolejnych latach analitycy agencji oczekują stopniowego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego wskutek wyższej aktywności inwestycyjnej związanej z przyspieszeniem wykorzystania środków unijnych oraz wyższej konsumpcji będącej pochodną pozytywnych zjawisk zachodzących na rynku pracy, w szczególności wzrostu wynagrodzeń" - zwraca uwagę MF.

 

 


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie