"Tak dla GigaFabryki Tesli w Polsce”. Polacy lobbują na Facebooku

Biznes
"Tak dla GigaFabryki Tesli w Polsce”. Polacy lobbują na Facebooku
tesla.com

"Say Yes to Tesla GigaFactory 2 in Poland" - inicjatywa o takiej nazwie powstała na Facebooku. Chodzi o sprowadzenie do Polski wielkiej fabryki innowacyjnego koncernu Tesla. Firma miliardera Elona Muska planuje bowiem w jednym z europejskich krajów wybudować swoją drugą - po USA - GigaFabrykę.

Według zapowiedzi Elona Muska europejskiej GigaFabryce mają powstawać samochody elektryczne i baterie w nich używane. Pierwsza taka inwestycja powstaje w stanie Nevada w USA. Ma być gotowa w 2018 roku, docelowo ma produkować baterie do 500 tys. aut elektrycznych rocznie.

 

Ekologiczna fabryka


Koncern chwali się, że będzie to największa fabryka nowoczesnych technologii na świecie. Ma w niej znaleźć zatrudnienie 6 tys. osób. Cała energia w niej wykorzystywana ma pochodzić ze źródeł ekologicznych m. in. paneli słonecznych na dachu.  


Trzy tygodnie temu w Niemczech Elon Musk stwierdził, że chce, by druga GigaFabryka Tesli powstała w Europie.  Decyzja o jej lokalizacji ma zapaść w przyszłym roku. Mają w niej powstawać zarówno baterie, jak i samochody elektryczne. Na razie jednak nie wiadomo kiedy miałaby być zbudowana.

 

Na Facebooku kilka dni temu powstała inicjatywa, która ma na celu ulokowanie takiej nowoczesnej inwestycji w Polsce.


"Świat stanął na starcie nowego wyścigu. Odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne, banki energii jak i samochody elektryczne to gwałtownie rosnące rynki" -  napisali autorzy inicjatywy. 

 

"Szansa dla Polski"


"To wielka szansa dla Polski, aby wystartować z tego samego poziomu co cały świat i rywalizować na równi w branży która dopiero powstaje. Nie mieliśmy szansy w rywalizacji w branży motoryzacyjnej, ani w branży produkcji elektroniki. Teraz jest inaczej - wykorzystajmy naszą szansę" - tłumaczą.


"Zwracamy się z apelem do polskiego rządu, aby aktywnie walczył o tę inwestycję w Polsce. W chwili obecnej cała Europa stara się o ulokowanie tej inwestycji u siebie - czy to Niemcy, Francja, czy mniejsza Portugalia czy Czechy. Wierzymy, że Polska jest w stanie zaoferować najlepsze warunki współpracy, również dla polskiego przemysłu. Wierzymy, że aktywnie włączymy się w tą wielką zmianę technologiczną" - dodają.

 


Podobne inicjatywy uruchomili Portugalczycy i Grecy.

 

polsatnews.pl

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze