Saudyjski książę za dopuszczeniem kobiet do prowadzenia pojazdów

Świat
Saudyjski książę za dopuszczeniem kobiet do prowadzenia pojazdów
Flickr/ Hernán Piñera/ CC BY-SA 2.0

"Koniec dyskusji: czas, żeby kobiety prowadziły" - napisał na Twitterze książę Arabii Saudyjskiej Alwaleed bin Talal. Podczas podróży po kraju powiedział, że obowiązujący przepis jest "niesprawiedliwy" i "narusza prawa kobiet". Arabia Saudyjska jest ostatnim krajem na świecie, w którym obowiązuje podobne prawo.

 

 

Książę porównał też zapisy do panującego niegdyś zakazu dostępu kobiet do edukacji i zauważył, że przepis ma negatywne konsekwencje dla gospodarki kraju.

 

- Ponad milion Saudyjek potrzebuje bezpiecznego środka transportu, który każdego ranka dowiezie je do pracy. Sytuacja ta odbija się też oczywiście na gospodarce, gdyż osłabia produktywność siły roboczej - przekonywał.

 

Książę nie ma bezpośredniego wpływu na politykę, jednak uważa się go za bardzo wpływową osobę.

 

Jego poglądy nie pokrywają się jednak z opinią innych członków rodziny królewskiej. Wicenastępca tronu i drugi wicepremier Arabii Saudyjskiej książę Mohammed bin Salman Al Saud powiedział w kwietniu, że kraj "nie jest gotowy" na kobiety za kierownicą.

 

Arabia Saudyjska słynie z niezwykle restrykcyjnych przepisów względem kobiet. Paniom nie wolno m.in. ubierać się czy malować "w sposób uwydatniający ich urodę" ani korzystać z publicznych basenów.

 

NBC News

pam/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie