Sasin: opodatkowanie diet uderzy rykoszetem w szerokie rzesze obywateli

Polska

- Możemy rozmawiać o tym, żeby opodatkować diety. Myślę, że fiskus byłby z tego niezwykle zadowolony, tylko taka regulacja uderzy nie tylko w posłów, ale rykoszetem dostaną tutaj także szerokie rzesze obywateli, które dzisiaj mają zwrot kosztów w postaci diet. Bo dieta to nie jest wynagrodzenie, dieta to jest zwrot kosztów prowadzonej działalności – powiedział poseł PiS na antenie Polsat News.

Sasin w programie "Graffiti" odnosił się do zarzutów, że przy okazji zmian dotyczących kwoty wolnej od podatku, większość posłów była przeciwna obniżeniu tej kwoty w przypadku wynagrodzeń parlamentarzystów (obecnie wynosi ona prawie 30 tys zł).

 

Wczoraj sprawę skomentował wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, a jego wypowiedź wywołała prawdziwą burzę. - Posłowie wykonują bardzo ciężką pracę i od 20 lat nie mieli regulacji wolnej od podatku. Doceńmy ciężką pracę polityków - stwierdził

 

- Posłowie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie tak, jak wszyscy pracujący w Polsce. I muszą płacić tak, jak wszyscy pracujący, podatki i dysponują taką samą kwotą wolną od podatku – tłumaczył dziś Sasin w Polsat News.

 

- Ale od diet nie. Diety są nieopodatkowane. To jest ponad 27 tysięcy rocznie - przypomniała mu prowadząca program Beata Lubecka.

 

 - Proszę mi pozwolić to wytłumaczyć, bo sprawa nie jest taka prosta, jak państwo to przedstawiacie. W tej chwili po przyjęciu Senatu poprawki do tzw. ustawy o PIT, posłowie będą mieli nawet niższą kwotę od podatku niż większość Polaków, bo będą, w związku z tym, że zarabiają stosunkowo więcej, tę kwotę mieli niższą niż dotychczas - mówił. - Natomiast czym innym jest dieta, dieta parlamentarzysty, zresztą nie tylko parlamentarzysty, bo tę dietę otrzymują wszyscy, którzy chociażby pełnią funkcje w samorządach, również sołtysów, również tych, którzy zasiadają w komisjach wyborczych.

 

Sejm przyjął w tym tygodniu poprawki Senatu dotyczące noweli ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku do 6,6 tys. zł dla najmniej zarabiających.

 

Polsat News

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie