Ruch Narodowy domaga się odwołania szefa MSZ

Polska
Ruch Narodowy domaga się odwołania szefa MSZ
PAP/Tomasz Gzell

Odwołania ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w związku ze sprawą b. wiceministra Roberta Greya domagali się w czwartek wieczorem członkowie Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Według nich szef MSZ pozwolił, by w resorcie pracował "agent obcego państwa".

Kilkunastoosobowa grupa zebrała się w czwartek wieczorem pod budynkiem MSZ; zebrani skandowali: "Waszczykowski do dymisji". Jak przekonywali, szef MSZ powinien zostać odwołany ze stanowiska w związku "ze skandalem ws. Greya".

 

- Jest pięć powodów, dla których jest to skandal: pierwszy jest taki, że na stanowisko wiceministra w tak wrażliwym resorcie jak MSZ został powołany obcokrajowiec, człowiek, który całe swoje dorosłe życie spędził w obcym państwie i ma obywatelstwo amerykańskie - podkreślił podczas pikiety prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki.

 

- Po drugie powierzono mu zadanie dbania o politykę ekonomiczną Polski w okresie, gdy są negocjowane traktaty ze Stanami jak TTIP, powierzono mu politykę amerykańską i azjatycką. To oznacza, że nasze interesy negocjowałby obywatel USA właśnie z tym państwem - zauważył.

 

"Reakcja resortu była skandaliczna"

 

Trzecim elementem "skandalu" - według Winnickiego - było to, że w żaden sposób MSZ nie zareagowało na pojawiające się w prasie artykuły wskazujące na luki w życiorysie Greya i sugerujące jego współpracę z obcym wywiadem, a także na interpelacje, które on jako poseł składał w tej sprawie w Sejmie.

 

- MSZ odpowiedziało w sposób skandaliczny, wiceminister SZ Jan Dziedziczak zbywał każde moje pytanie na temat pana Greya, a MSZ podawał, że szef MSZ ma prawo dobierać sobie współpracowników jak chce - relacjonował Winnicki.

 

MSZ zdementowało doniesienia wyborcza.pl

 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek w środę poinformował PAP, że premier Beata Szydło na wniosek szefa MSZ odwołała Roberta Greya z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. Jak tłumaczył, jest to związane ze zmianą organizacyjną w resorcie.

 

Wyborcza.pl, która pierwsza poinformowała o odwołaniu Greya, podała, że został on odwołany pilnie, gdyż zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie