Rosyjski opozycjonista przeniesiony na pół roku do izolatki

Świat
Rosyjski opozycjonista przeniesiony na pół roku do izolatki
Flickr/ Dmitry Dzhus/ CC BY 2.0

Opozycjonista Ildar Dadin, który ogłosił, że był torturowany w kolonii karnej w Karelii, został przeniesiony na pół roku do pojedynczej celi - podała w czwartek niezależna "Nowaja Gazieta". Według gazety powodem jest bójka Dadina z jednym ze współwięźniów.

Żona Dadina Anastasija Zotowa napisała na Twitterze, że jej męża odwiedził rzecznik praw człowieka w Karelii Aleksandr Szarapow, który dowiedział się, że opozycjonistę skierowano na sześć miesięcy do celi na terenie kolonii karnej w Siegieży. Szarapow dodał, że do celi skierowano też innego skazanego, który teraz przechodzi leczenie.

 

Przed dwoma tygodniami służby więzienne podały, że między Dadinem i współwięźniem doszło do konfliktu związanego ze sprawami życia codziennego, a wymiana zdań przerodziła się w bójkę. Służby więzienne twierdziły, że bójkę rozpoczął Dadin.

 

"Wielokrotne naruszenie zasad zgromadzeń publicznych"

 

34-letni Dadin jest pierwszym opozycjonistą skazanym w Rosji za "wielokrotne naruszenie zasad zgromadzeń publicznych" po zmianie przepisów z 2014 roku. Otrzymał wyrok trzech lat kolonii karnej, później wyrok zmniejszono do 2,5 roku. Na początku listopada media powiadomiły o jego liście, w którym skarżył się na torturowanie go w kolonii karnej przez naczelnika i funkcjonariuszy. Dadin twierdził, że doszło do tego we wrześniu.

 

28 listopada wiceszef Federalnej Służby Więziennej Walerij Maksimienko oświadczył, że kontrola nie potwierdziła, by Dadin padł ofiarą przemocy.

 

W środę Zotowa powiadomiła, że po liście od Dadina o torturach byli więźniowie opowiedzieli jej o różnych sposobach maltretowania w kolonii karnej w Siegieży. Żona opozycjonisty zaznaczyła, że obecnie udało się powstrzymać stosowanie przemocy wobec przetrzymywanych w kolonii.

 

Dadin został aresztowany w grudniu 2015 roku. Oskarżenia wobec niego dotyczyły naruszenia zasad zgromadzeń publicznych w latach 2012-14. Chodziło m.in. o demonstracje organizowane w proteście przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml w 2012 roku, przeciw ustawodawstwu dotyczącemu środowiska LGBT i wojnie na Ukrainie.

 

W kolonii karnej w Siegieży, w pobliżu granicy z Finlandią, karę odbywał również były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski.

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie