Korea Płn. odrzuca rezolucję ONZ nakładającą nowe sankcje

Świat
Korea Płn. odrzuca rezolucję ONZ nakładającą nowe sankcje
Flickr.com/John Pavelka

Północnokoreańskie MSZ poinformowało w czwartek, że odrzuca najnowszą rezolucję Rady Bezpieczeństwa, która nakłada na Pjongjang nowe sankcje w reakcji na wrześniowy test głowicy jądrowej. Według Korei Płn. rezolucja odmawia jej suwerenności i prawa do obrony.

Ministerstwo w oświadczeniu oznajmiło, że Korea Płn. poczyni bardziej zdecydowane kroki w odpowiedzi na rezolucję - podała agencja KCNA.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła w środę nowe sankcje wobec Korei Północnej. Sankcje te są - jak powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun - "najsurowsze z kiedykolwiek nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa; stanowią one jednoznaczny przekaz". Ograniczają one głównie eksport węgla z KRLD do Chin, jedynego kraju, który kupuje go od Korei Płn.

 

Korea Płn. poniesie "bezprecedensowe koszty"

 

Nałożono je w reakcji na przeprowadzony we wrześniu przez reżim w Pjongjangu piąty, największy dotąd test głowicy jądrowej.

 

Po głosowaniu w RB amerykańska ambasador przy ONZ Samantha Power powiedziała, że USA realistycznie patrzą na to, co spowodują sankcje. Według niej "żadna rezolucja nie przekona Pjongjangu, aby zrezygnował z dążenia do broni atomowej. Rezolucja nakłada jednak na reżim KRLD bezprecedensowe koszty za sprzeciwianie się żądaniom Rady Bezpieczeństwa".

 

Power sprecyzowała, że "ogólnie rezolucja obetnie przynajmniej o 800 mln dolarów rocznie zasoby twardej waluty, którą KRLD musi finansować swoje nielegalne programy zbrojeniowe, których koszt stanowi jedną czwartą wszystkich dochodów Korei Płn. z eksportu".

 

Ograniczą eksport węgla aż o 60 proc.

 

Dla porównania, jak podaje agencja Reutera, 800 mln dolarów to kwota 6,5 razy wyższa od środków potrzebnych według Światowego Programu Żywnościowego w 2016 roku na sfinansowanie jego działań w Korei Płn. lub 1,2 mln ton ryżu po cenach rynkowych. Korea Płn. potrzebuje rocznie 5,2 mln ton ryżu, aby zapewnić swoim mieszkańcom dzienną dawkę 536 gramów.

 

Rezolucja, której uzgodnienie z Pekinem zajęło ponad dwa miesiące, ogranicza od 2017 roku eksport północnokoreańskiego węgla o 60 proc., do nieco ponad 400 mln dol. rocznie albo 7,5 mln ton. Chiny są praktycznie jego jedynym zagranicznym odbiorcą.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie