Bezpłatne przedszkole dla sześciolatków od przyszłego roku

Polska
Bezpłatne przedszkole dla sześciolatków od przyszłego roku
Polsat News

6-latki chodzące do przedszkoli będą od 2017 r. objęte subwencją oświatową - zadecydował w czwartek Sejm nowelizując ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wiąże się to ze zniesieniem od początku roku szkolnego 2016/2017 obowiązku szkolnego dla 6-latków.  

Objęcie dzieci 6-letnich subwencją niezależnie od tego czy pójdą do szkoły, czy zostaną w edukacji przedszkolnej, minister edukacji Anna Zalewska zapowiadała w tym roku wielokrotnie. Projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przygotowali posłowie PiS.

 

Za jego przyjęciem głosowało 423 posłów, nikt nie by przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Objęcie dzieci sześcioletnich subwencją oświatową skutkować będzie zmniejszeniem maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa na dofinansowanie zadań gmin w zakresie wychowania przedszkolnego. W 2017 r. miał on wynieść 1 mld 726 mln zł.

 

Po wejściu w życie nowelizacji będzie on wynosić 1 mld 374 mln zł. Samorządy nie dostaną bowiem już dotacji na 6-latka w przedszkolu. Kwota dotacji na jednego przedszkolaka w wieku do 5 lat ma wynieść w przyszłym roku 1338 zł.

 

Zgodnie z nowelizacją zniesiona zostanie też możliwość pobierania przez organ prowadzący opłat za pobyt dziecka w wieku 6 lat w publicznej placówce wychowania przedszkolnego.

 

Kwota, jaką w ramach subwencji samorząd dostanie na 6-latka, będzie zależała od tego, w jakiej placówce się on znajdzie - np. czy będzie to przedszkole, czy oddział przedszkolny w szkole.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem środki z subwencji oświatowej są przeznaczone na zadania szkolne (prowadzenie szkół wszystkich typów, centrów kształcenia ustawicznego i praktycznego, kolegiów pracowników służb społecznych) i pozaszkolne (m.in. udzielanie pomocy materialnej uczniom, prowadzenie przedszkoli specjalnych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli, ośrodków szkolno-wychowawczych, burs, internatów i szkolnych schronisk młodzieżowych).

 

Wśród zadań subwencjonowanych nie ma edukacji przedszkolnej.

 

Jednocześnie środki, jakie samorządy dostaną na każdego przedszkolaka z tzw. dotacji przedszkolnej są niższe niż otrzymują one z subwencji na każdego ucznia.

 

W tym roku dotacja na jednego przedszkolaka, jaką otrzymał samorząd wynosiła 1370 zł, natomiast tzw. standard A subwencji oświatowej na jednego ucznia to 5357 zł. Przed zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, były one - jak wszyscy uczniowie - objęte subwencją.

 

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trafi teraz do Senatu.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie