Australia: terroryści nie wyjdą z więzienia nawet po odsiedzeniu wyroku

Świat
Australia: terroryści nie wyjdą z więzienia nawet po odsiedzeniu wyroku
Flickr/ Mark Ittleman/ CC BY 2.0

Australijski parlament uchwalił w czwartek ustawę umożliwiającą bezterminowe przetrzymywanie w więzieniach osób skazanych za terroryzm po odsiedzeniu przez nich kar. O tym, czy stanowią oni nadal zagrożenie dla społeczeństwa, ma decydować Sąd Najwyższy, Rząd centroprawicowego premiera Malcolma Turnbulla chce w ten sposób wzmocnić arsenał środków służących walce z terroryzmem.

Ustawa przewiduje, że nie później niż 12 miesięcy przed końcem wyroku prokurator generalny ma prawo złożyć do sądu wniosek o bezterminowe dalsze przetrzymywanie w więzieniu skazanego terrorysty. Decyzję ma podejmować Sąd Najwyższy, kierując się tym, jak duże niebezpieczeństwo dana osoba stanowiłaby na wolności.

 

Podobne przepisy obowiązują już w niektórych australijskich stanach w odniesieniu do sprawców przestępstw seksualnych lub z użyciem przemocy.

 

- Ta ustawa wzmacnia możliwości naszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, by kontynuować pozbawienie wolności kogoś, kto może popełnić poważne przestępstwo terrorystyczne i nie został zresocjalizowany - powiedział minister sprawiedliwości Michael Keenan.

 

Dodał, że od czasu podwyższenia alertu terrorystycznego we wrześniu 2014 roku, w Australii 55 osobom postawiono zarzuty związane z terroryzmem. Doszło w tym czasie do czterech zamachów, a jedenaście zostało udaremnionych - poinformował minister.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze